česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský na Radě FAC v Lucemburku podpořil tvrdší postup proti Rusku

Ministři zahraničí EU se 11. dubna 2022 sešli v Lucemburku, aby znovu projednali ruskou agresi proti Ukrajině. Ministr Jan Lipavský potvrdil pevnou českou pozici a zdůraznil, že ruská agrese je přímým ohrožením evropské bezpečnosti a vyzval k návratu k diplomatickým jednáním.

Česká republika podporuje masivní ekonomické a politické sankce proti Rusku, včetně dalších sankcí proti ruskému finančnímu sektoru, například vyloučení dalších ruských bank ze SWIFT, rozšíření sankčního seznamu oligarchů, propagandistů a představitelů Putinova režimu. Lipavský zdůraznil, že je potřeba pokračovat v dodávkách humanitární i vojenské pomoci Ukrajině. Česko také plně podporuje kandidaturu Ukrajiny do Evropské unie. Ministr Lipavský také potvrdil pozici Česka, které podporuje omezení závislosti na ruských energiích a vedle již schváleného uhlí, postupné odstřižení Ruska od příjmů z prodeje ropy, ropných produktů a plynu.

Podporujeme rozšířený pátý balíček sankcí. Zákaz dovozu uhlí je velmi důležitým krokem, který povede ke snížení energetické závislosti na Rusku. Musíme přestat financovat Putinovu válku,“ prohlásil ministr Lipavský v Lucemburku.

Ministr Lipavský na jednání Rady také zopakoval podporu ČR pro neodkladné konání Asociační rady EU - Izrael. Ministři dále potvrdili, že opětovné konání Asociační rady přidružení bude přínosem pro vztahy mezi EU a Izraelem. Zároveň to bude příležitostí pro projednávání širších regionálních otázek v zájmu obou stran.

Rada také projednala téma globální konektivity se zaměřením na strategické zahraničněpolitické priority ve vztahu k Číně a Rusku. Dalšími tématy jednání byly aktuální situace v Mali, na západním Balkáně a také dialog k Pacifiku.

Závěrem cesty se ministr Lipavský zúčastnil klavírního koncertu u příležitosti oslav 100. výročí navázání diplomatických vztahů s Lucemburským velkovévodstvím.

Ministr Lipavský v Lucemburku podpořil tvrdší postup proti Rusku

Ministr Lipavský v Lucemburku podpořil tvrdší postup proti Rusku