česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na jednání Rady FAC v Záhřebu

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zastupoval ČR 6. března 2020 na zasedání Rady EU pro zahraniční věci. Hlavními tématy jednání ministrů členských zemí EU byla situace na řecko-turecké hranici a eskalace konfliktu a násilí v Sýrii.

Úvodním tématem společného zasedání ministrů zahraničí evropské sedmadvacítky byla situace na vnější hranici EU s Tureckem. Vzhledem k nedodržení tureckých závazků vyplývajících z prohlášení EU-Turecko se na hranicích přes víkend objevil příliv několika tisícovek migrantů. „Je třeba si uvědomit, že současná situace se týká EU jako celku. Zástupci Unie a členské země by měly ve svém přístupu zůstat jednotné. Plně podporujeme úsilí řecké vlády o posílení ochrany vnějších hranic EU s Tureckem proti nelegální migraci. Budeme aktivně naléhat na Turecko, aby plnilo své závazky, k nimž se zavázalo v prohlášení o migraci z roku 2016. Naší prioritou musí být koordinace společné evropské reakce, která bezodkladně znovu zapojí tureckou správu do seriózního dialogu. Případná eskalace by vedla k závažné destabilizaci regionu s mezinárodními dopady,“ řekl šéf české diplomacie.

Ministr Petříček dále sdělil, že Česká republika poskytne Řecku lidskou a materiální pomoc. „Rozhodli jsme se nabídnout řecké straně pomoc v podobě vyslání policistů a termovize s čtyřčlennou posádkou v rámci mechanismu Frontex. V případě potřeby jsme ochotni tyto stavy navýšit. Nabízíme i finanční prostředky ve výši 1 milionu EUR na aktuální potřeby. V případě zhoršení situace jsme připraveni posílit i pomoc balkánským zemím,“ dodal ministr.

Zástupci vlád dále projednávali zhoršenou situaci na severu Sýrie. „Česká republika je hluboce znepokojena eskalací násilí v Idlibu a plně podporuje kroky, jež vedou k ochraně syrského civilního obyvatelstva, tak jako jsme činili od začátku krize. Evropská unie musí jako celek usilovat o okamžité obnovení příměří a zamezení další humanitární katastrofy,“ uzavřel Tomáš Petříček.


Ministr Petříček na jednání Rady FAC v Záhřebu