česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na Radě FAC jednal o sankcích proti Rusku a o situaci v Bělorusku i v Náhorním Karabachu

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vedl 12. října 2020 českou delegaci na Radě pro zahraniční věci, která zasedala v pondělí 12. října 2020 v Lucemburku. Hlavními tématy byl obnovený dialog mezi Srbskem a Kosovem či strategické vztahy mezi EU a zeměmi Latinské Ameriky a v Karibiku.

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell v úvodu jednání ministry informoval o pokračujících bojích podél kontaktní linie náhorně-karabašské zóny konfliktu, a to i navzdory uzavřenému humanitárnímu příměří mezi Arménií a Ázerbájdžánem. EU i nadále trvá na zastavení bojů a na obnovení jednání zástupců obou zemí se zástupci států Minské skupiny OBSE (Francie, Ruská federace, USA).
 
Měl jsem telefonický rozhovor s arménským ministrem zahraničí ve středu 7. října, a budu hovořit se svým ázerbájdžánským protějškem ve čtvrtek 15. října. Obě strany vyzývám k ukončení bojových akcí a k zahájení mírových jednání,“ řekl k situaci v Náhorním Karabachu ministr Petříček.

V rozpravě o situaci v Bělorusku znovu zazněl kritický postoj EU, se kterým se ČR plně ztotožňuje. Ani EU, ani ČR neuznává  výsledky srpnových prezidentských voleb v Bělorusku, které považujeme za zfalšované. Stejně tak neuznáváme inauguraci prezidenta Lukašenka.

Ministři se shodli, že trvající násilné zákroky represivních složek proti skutečným demonstrantům jsou nepřijatelné a musí být ukončeny. Běloruská vláda doposud nezahájila dialog s opozicí, který by vedl k uklidnění situace a ke svobodným volbám za účasti mezinárodních pozorovatelů. ČR vzhledem k neutěšené situaci v Bělorusku podporuje rozšíření seznamu sankcionovaných osob a podporuje i zařazení Alexandra Lukašenka na tento seznam.

Ministři k situaci v Bělorusku v tomto smyslu přijali rovněž závěry Rady, které obsahují výše zmíněné požadavky a mimo jiné avizují také unijní plán komplexní ekonomické podpory Běloruska podmíněný dalšími demokratickými reformami v této zemi.

Ministři zahraničí členských zemí EU dále pokračovali v diskuzi o přístupu EU k Rusku. V současné době není dle ČR možné soustředit se pouze na hledání témat pro spolupráci EU-Rusko, když kroky Ruské federace dlouhodobě zpochybňují její vlastní důvěryhodnost jako partnera pro spolupráci. Nedávný případ otravy Alexeje Navalného je jasným příkladem.

ČR odsuzuje otravu Alexeje Navalného a podporuje vyšetření tohoto případu. Použití chemických zbraní je nepřijatelné a představuje vážné porušení mezinárodního práva. Otravu látkou odpovídající vojenské chemické zbrani potvrdila také OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní). Vzhledem k nedostatečnému přístupu Ruska k objasnění tohoto zločinu ministři rozhodli o přijetí sankcí vůči Rusku formou rozšíření existujícího sankčního režimu EU. „Česká republika podporuje sankce vůči konkrétním osobám, které mohly mít spojitost s otravou Alexeje Navalného,“ doplnil ministr Tomáš Petříček.

Ministři se rovněž vyslovili pro další pokračování dialogu mezi Bělehradem a Prištinou, který je klíčovou podmínkou pro budoucí vstup Srbska a Kosova do EU. ČR obnovení dialogu velmi vítá a podporuje úsilí zvláštního představitele Miroslava Lajčáka. „Jsem velmi rád, že po dlouhé době byl znovuzahájen dialog mezi Srbskem a Kosovem a že pan kolega Lajčák intenzivně pracuje na tom, aby došlo k dohodě o normalizaci vztahů mezi těmito dvěma státy. Taková dohoda je základem pro evropskou perspektivu Srbska i Kosova,“ řekl k tomuto tématu ministr Tomáš Petříček.

 

Sledujte nás také na twitteruCZECHIAinEU