česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zahraničí diskutovali o vztazích EU-Turecko a o pandemii COVID-19 v Latinské Americe

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se v pondělí 13. července 2020 zúčastnil v čele české delegace zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu. Hlavními tématy jednání byly strategické vztahy s Tureckem a dopady krize COVID-19 v Latinské Americe. Ministři se dotknuli rovněž situace v Libyi, nadcházejícího summitu EU s Indií, blízkovýchodního mírového procesu a současného vývoje ve Venezuele či v Hongkongu. Dnešní jednání Rady FAC bylo vůbec prvním osobním jednáním ministrů po čtyřech měsících, kdy se zasedání konala pouze videokonferenčně. Jednání se konalo za dodržení striktních bezpečnostních zdravotních opatření.

V úvodu zasedání se vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell spolu s ministry věnoval situaci v Libyi, přípravě summitu EU s Indií, problematice blízkovýchodního mírového procesu a aktuálnímu vývoji ve Venezuele a v Hongkongu.

Prvním diskusním bodem byl dopad krize COVID-19 na oblast Latinské Ameriky a Karibiku. Ministři navázali na předchozí diskuse o dopadech pandemie na jednotlivé světové regiony. V Latinské Americe prozatím pandemie neustupuje a tamní ekonomiky se propadají. Důležitá je proto jak ekonomická pomoc pod hlavičkou „Team Europe“, tak dokončení vyjednávání o obchodních dohodách EU se zeměmi regionu (především Mercosur, Mexiko a Chile).

ČR minulý podpořila částkou tři miliony korun venezuelské uprchlíky a vysídlené indiány v peruánské Limě. Za tyto prostředky byly zakoupeny roušky, rukavice a potravinové balíčky.

Druhým diskusním bodem bylo Turecko. Ministři zahraničí vedli politickou debatu o vztazích EU s tímto klíčovým partnerem a o jejich perspektivě do budoucna. Zaměřili se na spolupráci v oblasti migrace, na boj proti terorismu a na otázky obchodu a energetiky, ale i na problémy v oblasti právního státu a lidských práv. Předmětem debaty byla také role Turecka v Libyi a Sýrii a jeho těžební aktivity ve východním Středomoří, kde ministři potvrdili solidaritu EU s Kyprem a Řeckem.

Ministr Petříček ve svém vystoupení upozornil na znepokojující vývoj v Turecku i na jeho kroky ve středomořském regionu. Zároveň však zdůraznil strategický charakter vzájemných vztahů a důležitou spolupráci EU a Turecka v oblasti migrace. „Vítám také návrh Evropské komise podpořit uprchlické komunity v Turecku, Jordánsku a Libanonu dalšími 585 mil. EUR“, uvedl ministr Petříček v této debatě.