česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal s evropskými protějšky o Bělorusku, Libyi a vztazích s Afrikou

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jednal v pondělí 21. září 2020 v Bruselu s ministry zahraničí ostatních členských států EU v rámci Rady pro zahraniční věci. Ministři nejdříve hovořili o aktuálních zahraničněpolitických otázkách a následně jednali o situaci v Libyi, o vztazích mezi EU a Africkou unií a politice vůči Bělorusku. Na okraj jednání se ministři zúčastnili neformální snídaně s hlavní představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou.

V úvodu zasedání ministry zahraničních věcí zemí EU informoval Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell o situaci v Libanonu, ve Venezuele, o vztazích mezi EU a Čínou, o situaci ve východním Středomoří i o vývoji v kauze Alexeje Navalného. Posledním třem tématům by se měla ještě tento týden věnovat mimořádná Evropská rada.

Ministři následně jednali o situaci v Libyi. „Česká republika podporuje Berlínský proces, mediační aktivity OSN a všechny další kroky, které pomohou nastartovat politický dialog. Vítá rovněž srpnovou dohodu na klidu zbraní. EU se prostřednictvím operace IRINI angažuje také při vymáhání zbrojního embarga ustaveného Radou bezpečnosti OSN,“ uvedl šéf české diplomacie.

Dalším tématem politické rozpravy byly vztahy mezi EU a Africkou unií. Pro vztahy obou kontinentů bude zásadní plánovaný společný summit a před ním jednání ministrů zahraničí. Pro ČR je pak klíčová především spolupráce v otázkách míru a bezpečnosti. Vzájemné partnerství musí také přispívat ke zlepšení spolupráce při řízení migrace.

V debatě o Bělorusku se ministři shodli, že EU neuznává výsledky srpnových prezidentských voleb v této zemi. Tyto volby nebyly dle ČR i EU jako celku ani svobodné ani demokratické. Zákroky represivních složek proti občanům protestujícím proti průběhu a výsledkům voleb jsou naprosto nepřijatelné. „Evropská unie stojí po boku běloruského lidu v jeho boji a vyjadřuje svou solidaritu v situaci, kdy ze strany režimu jsou brutálně porušována základní lidská práva,“ řekl k tomuto tématu ministr Tomáš Petříček. Česko podporuje co nejrychlejší zavedení sankcí vůči osobám zodpovědným za falšování voleb a za represe. Ministr Petříček zároveň opakovaně vyzval běloruskou vládu, aby přestala trestat své vlastní občany za výkon práv garantovaných ústavou a zahájila dialog s opozicí směřující k deeskalaci situace. Vyústěním tohoto dialogu by měly být nové volby.

ČR podpořila aktivaci mezinárodních lidskoprávních mechanismů, včetně Moskevského mechanismu OBSE. ČR rovněž podporuje běloruskou občanskou společnost, a to formou humanitární a transformační spolupráce, na kterou jsme uvolnili 10 milionů korun.