česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na Radě pro obecné záležitosti

V úterý 22. září 2020 zasedala v Bruselu Rada pro obecné záležitosti, která projednala především přípravu nadcházející Evropské rady, problematiku brexitu a věnovala se také víceletému finančnímu rámci EU na léta 2021-2027 a otázkám právního státu v Polsku či hodnotám Unie v Maďarsku. Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

V úvodní části jednání ministři prodiskutovali návrh závěrů Evropské rady, které se kromě vnějších vztahů Unie zabývají zejména problematikou vnitřního trhu, průmyslové politiky a digitální agendou. Na agendě Evropské rady budou také vnější vztahy, lídři by si měli vyměnit názory zejména na vztahy s Čínou a Tureckem, ale budou se věnovat také dalším aktuálním otázkám, zejména situaci v Bělorusku. „Vítáme zařazení tématu vnitřního trhu na agendu Evropské rady. Rád bych zdůraznil, že uvedení svobody vnitřního trhu na úroveň před epidemií Covid-19 nestačí. Nyní potřebujeme jednotný vnitřní trh rozšířit a prohloubit,“ uvedl ministr Tomáš Petříček.

Dalším bodem jednání byla aktuální situace ve vyjednávání mezi Velkou Británií a EU o budoucím vztahu. Pro ČR zůstává prioritou správné nastavení ambiciózního, komplexního a vyváženého ekonomického a obchodního partnerství s Velkou Británií  po brexitu s cílem minimalizovat vznik obchodních překážek. ČR podporuje také navázání komplexního a vyváženého partnerství v oblasti bezpečnosti i spolupráci při vymáhání práva a justiční spolupráci. Budoucí vztah by měl odpovídat zásadám reciprocity, autonomie EU a integrity jejího práva. ČR zdůrazňuje, že provádění Výstupové dohody, a tedy i Protokolu o Irsku a Severním Irsku, je povinností dle mezinárodního práva.

Ministři dále řešili koordinaci opatření přijímaných na národní úrovni v souvislosti s pandemií. „Česká republika souhlasí s potřebou koordinovaného postupu členských zemí EU tak, abychom zachovali celistvost vnitřního trhu,“ řekl k tomuto tématu ministr Tomáš Petříček. Ministři zároveň debatovali o otázkách právního státu v Polsku a v Maďarsku a legislativním plánu EU pro příští období, kde jsou hlavními prioritami oblast zdravotnictví, klimatická a digitální transformace EU, silná EU v multilaterálním světě, vnitřní trh a v neposlední řadě také problematika migrace.