česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři financí se dohodli na posílení daňové spolupráce

Ministři financí zemí EU jednali v úterý 1. prosince 2020 prostřednictvím videokonference, která s ohledem na pandemii COVID-19 nahradila plánované prezenční zasedání Rady ECOFIN v Bruselu. Jedny z hlavních bodů byly otázky daňové spolupráce a mezinárodního zdanění. Českou delegaci vedla ministryně financí Alena Schillerová.

Ministři financí se shodli na novele směrnice o administrativní spolupráci v oblasti daní, která rozšiřuje okruh automaticky vyměňovaných informací mezi daňovými správami jednotlivých členských zemí. „Tento návrh pro mě byl dlouhodobou prioritou, nyní umocněnou pandemií Covid, která ještě více zvýraznila potřebu efektivní daňové spolupráce při boji s daňovými úniky. Naše daňové správy tím získají cenné informace pro výběr daní a nové instrumenty, jako jsou například společné daňové kontroly. Dalším úkolem nyní bude tato nová pravidla efektivně implementovat,“ vystoupila k tématu ministryně Alena Schillerová.

Pokračující diskuze v daňové oblasti byla věnována podobě budoucí architektury pravidel mezinárodního zdaňování. Česká republika v této debatě dlouhodobě preferuje společné mezinárodní řešení. „I nadále podporuji komplexní globální řešení zdanění digitální ekonomiky a pokračující práci na platformě OECD,“ uvádí Alena Schillerová.

Ministři financí dále diskutovali o pokroku v oblasti posilování bankovní unie, problematice odpuštění dluhu nejchudším africkým zemím, plnění rozpočtu EU za rok 2019 či o aktuální hospodářské situaci. „Jsem ráda, že máme s Komisí shodu, že je vhodné i v příštím roce pokračovat v expanzivní fiskální politice a masivní podpoře investic. Současně ale nesmíme zapomínat, že peníze vynaložené do obnovy ekonomiky dnes budeme muset v budoucnu splatit,“ říká Alena Schillerová.

Potvrzeny byly také závěry Rady k novému akčnímu plánu Evropské komise pro oblast Unie kapitálových trhů. Na včerejší videokonferenci v rozšířeném formátu Euroskupiny se ministři financí v rámci debaty o prohlubování bankovní unie dohodli na prohlášení k reformě Evropského mechanismu stability a dřívějšímu zavedení jisticího mechanismu pro Jednotný fond pro řešení krizí. Prohlášení bude vstupem pro nadcházející setkání lídrů na prosincovém eurosummitu.

 

 

Zdroj: MF ČR