česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři pro rozvoj k partnerství se středněpříjmovými zeměmi, k lidskému rozvoji a k budoucnosti financování rozvoje

V pondělí 14. června 2021 proběhla neformální videokonference Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro rozvoj. Delegaci České republiky na jednání vedla velvyslankyně a stálá představitelka ČR při EU v Bruselu Edita Hrdá.

Diskuzní témata jednání odrážela priority portugalského předsednictví. Ministři se v úvodu jednání zaměřili na možnosti prohlubování partnerství a spolupráce se středněpříjmovými zeměmi, zejména prostřednictvím hospodářské spolupráce, podporou reforem (včetně zelené a digitální) a využitím nově schváleného nástroje NDICI-Global Europe. „Dodržování zásad řádné správy věcí veřejných je nezbytné k odstranění nerovností, EU by proto měla i nadále podporovat silné zaměření na demokratické instituce, právní stát, reformu veřejné správy“, uvedla velvyslankyně Hrdá.

V rámci druhého diskuzního bodu se ministři dotkli všech zásadních prvků lidského rozvoje a zaměřili se na zajištění připravenosti na budoucí krize zejména v kontextu pandemie Covid-19 a globální vakcinaci. Důležitým tématem byla také rozhodující role mladých a potřeby rozšíření pomoci a spolupráce s mladými lidmi. „Vzdělávání patří mezi odvětví nejvíce zasažená pandemií, proto více než dříve musíme našim partnerům pomoci zajistit dostupné a kvalitní vzdělávání, a to nejen základní, ale i středoškolské a vyšší odborné“, zdůraznila ve svém vystoupení Edita Hrdá.

Na okraj jednání byly také schváleny závěry Rady k budoucnosti evropské architektury pro financování rozvoje (EFAD) a Finsko informovalo o programech na podporu školního stravování a v této souvislosti o School Meals Coalition, která se formuje za účasti Světového potravinového programu, Finska, Francie a dalších zemí.