česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři se zabývali lepší budoucností mléčného sektoru

Kdy: 27.09.2010, Kde: Brusel

Rada pro zemědělství se zaměřila také na pěstování geneticky modifikovaných plodin a na solidaritu s nejchudšími občany.

Řešení situace v mléčném sektoru a zlepšení jeho fungování se stalo hlavním bodem zasedání ministrů zemědělství, kteří se sjeli v pondělí 27. září 2010 do Bruselu. Ambice belgického předsednictví v Radě EU vytvořit politický základ pro hledání dlouhodobých a koncepčních řešení schopných vyvažovat tržní výkyvy a zároveň nalézt jednomyslnou shodu ministrů byla ovšem naplněna jen z části.

Vzhledem k zásadním pochybám některých členských států ohledně nebezpečí rozvolňování pravidel hospodářské soutěže a potřebě dalších analýz dopadů některých aspektů (jako jsou smluvní vztahy, mezioborové organizace producentů či tržní nástroje) se daný text stal pouze dokumentem předsednictví s výraznou podporou členských států. Evropská komise na jeho základě do konce roku předloží již konkrétní legislativní návrhy.

Dalším žhavým tématem byla prezentace staronového návrhu Komise na distribuci potravin nejchudším obyvatelům EU. Výměna názorů kolem jednacího stolu odhalila opět základní otázku, zda má takový program své opodstatněné místo ve Společné zemědělské politice nebo by měl spadat s ohledem na své zaměření spíše do oblasti sociální politiky.

Ministři rovněž diskutovali kontroverzní téma autorizace geneticky modifikovaných plodin na národní úrovni, kde mnoho členských států vyjádřilo obavy z narušení fungování vnitřního trhu a z kompatibility s pravidly WTO.

Ministři zemědělství si rovněž vyslechli příspěvky svých kolegů ohledně situace na trhu s obilovinami ve vztahu k živočišné výrobě, k revizi programu sledování BSE a k dalším aktuálním tématům.

Foto: Rada EU