česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rada EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři sportu členských států EU se sešli v Lucemburku

Ministři sportu členských států EU se sešli k debatě nad tématem podpory hodnot EU prostřednictvím sportu a jeho organizací. Diskuze proběhla v rámci prvního jednacího dne Rady pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport. Jednalo se o poslední plánované jednání tohoto formátu Rady v rámci předsednictví Francie, francouzská ministryně pro sport Roxana Maracineanu tak předala pomyslné žezlo předsednictví České republice. Jednání Rady bude pokračovat i v průběhu zítřejšího dne částmi vzdělávání a mládež. Českou republiku v těchto třech zmíněných formátech reprezentuje ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík.

Dnes bylo v Lucemburku zahájeno tradiční dvoudenní jednání Rady pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport. První den se jednalo v částech kultura a sport. V odpolední části sport zastupoval ČR ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík. Ministři sportu se setkali k diskusi o aktuálních tématech nejenom v kontextu záležitosti EU. Jejich jednání se zaměřilo na aktuální témata, jako jsou podpora žen v rozhodovacích rolí ve sportu, podpora evropských hodnot prostřednictvím sportu nebo sport ve vztahu k udržitelnému rozvoji.

Právě druhé zmíněné téma, jímž byla podpora evropských hodnot, značně rezonovalo. Především s ohledem na současnou situaci na Ukrajině, kde brutální agrese Ruska ignoruje i zcela základní lidská práva. Tuto část jednání zahájil jako vážený host ukrajinský ministr sportu Vadym Gutzeit, jehož vystoupení dodalo naléhavosti nutnému jednotnému přístupu ze strany EU. Přítomní zástupci členských států společně odsoudili postup Ruska jako naprosto nepřijatelný a neodpustitelný. Z toho důvodu nelze nadále tolerovat ani účast ruských sportovců v společných soutěžích.

Klíčová je přitom současná podpora sportovců z Ukrajiny, kteří se nacházejí v těžké osobní i profesionální situaci. Ministr školství uvedl: „Mnoho z lidí prchajících před válkou jsou sportovci nebo lidé zapojující se do sportovní činnosti, buď profesionálně nebo rekreačně. Proto jim chceme kromě základní podpory poskytnout také příležitosti k využití našich sportovních zařízení a zapojení se do tréninků s našimi sportovními organizacemi.“ 

 

Zdroj: MŠMT ČR

Ministři sportu členských států EU se sešli v Lucemburku, MŠMT ČR (msmt.cz)