česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zahraničí v Bruselu jednali o situaci na polských hranicích. Proběhla i schůzka Východního partnerství

V pondělí 15. listopadu 2021 jednala v Bruselu Rada pro zahraniční věci. Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek. Evropští ministři zahraničí se věnovali mimo jiné aktuální situaci na východní hranici Evropské unie. Shodli se na nutnosti přijetí dalších sankcí vůči režimu Alexandra Lukašenka v Bělorusku. Mezi ostatní body jednání patřilo zejména posilování bezpečnostní spolupráce v rámci EU či problematika západního Balkánu. Na okraj FAC proběhla také ministerská schůzka se zástupci států Východního partnerství.

Ministr Kulhánek se vyslovil pro další sankce vůči Bělorusku. „Již několikrát jsem zopakoval, že hlasitě prosazujeme zpřísnění sankcí proti Lukašenkově režimu. Ochranu vnějších hranic Evropské unie bereme velmi vážně. Nemůžeme přihlížet tomu, jak se migrace stává nástrojem mezinárodního tlaku,“ uvedl Kulhánek. Zároveň zdůraznil, že Česká republika opakovaně vyjádřila solidaritu Polsku, Litvě i Lotyšku. „Materiální a finanční pomoc jsme poslali třeba právě do Litvy. V intenzivním kontaktu zůstáváme i s našimi polskými přáteli a jsme samozřejmě připraveni operativně dále pomoci,“ dodal šéf české diplomacie.

Na okraj FAC proběhla pracovní snídaně s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytro Kulebou. „Kritické situaci ve východní Evropě nepomáhá zvyšování ruské vojenské přítomnosti. Napětí je nutné naopak snižovat a hledat řešení diplomatickou cestou,“ zdůraznil ministr Kulhánek.

Situací na východní evropské hranici se v Bruselu podrobně věnovalo také ministerské zasedání V4. „Plně podporujeme naše polské přátele. Dohodli jsme se, že pokud o to Polsko požádá, pomůžeme. Stejně jako jsme pomohli Maďarsku v roce 2015,“ shrnul šéf české diplomacie.

Na programu jednání Rady pro zahraniční věci byla kromě aktuální agendy také problematika západního Balkánu. Pro země v tomto regionu musí Evropská unie podle ministra Kulhánka představovat především důvěryhodného partnera. „Dlouhodobě říkáme, že západní Balkán je naší strategickou prioritou. Na to budeme pamatovat i v rámci českého předsednictví v Radě EU,“ uvedl ministr Kulhánek. Mezi další body jednání FAC patřila také aktuální situace v Etiopii nebo Sahelu.

Šéf české diplomacie se současně na okraj FAC zúčastnil schůzky evropských ministrů zahraničí se zástupci zemí Východního partnerství. Diskuse se zaměřila především na přípravu nadcházejícího summitu Východního partnerství. „Ten by měl vyslat jasný signál, že Evropská unie má o region východní Evropy i samotnou politiku Východního partnerství zájem,“ dodal ministr Kulhánek. Česko se bude na implementaci výstupů summitu přímo podílet v rámci předsednictví v Radě EU.

 

Sledujte nás také na twitteru @CZECHIAinEU