česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR, Praha
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Povejšil vystoupil na ministerském jednání k Rohu Afriky

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Povejšil se 8. července 2020 zúčastnil neformálního ministerského jednání EU a dalších partnerů k Rohu Afriky, které bylo svoláno z finské iniciativy.

V Rohu Afriky v současnosti probíhají hluboké politické změny a tato část Afriky se potýká s obdobnými výzvami jako region Sahelu. Vývoj situace v Etiopii, Eritreji, Súdánu, Jižním Súdánu a Somálsku je vzájemně provázán a závisí na něm. mír a stabilita celého regionu. Některé země regionu by měly pořádat volby v blízké budoucnosti. Vnitřní napětí se proto stupňuje a dochází k politickému násilí, které bývá spojováno s otázkou etnika, centralizace a decentralizace. Roh Afriky je prostorem střetávání geopolitických zájmů a soupeření.

Bezpečnostní otázky a dopady Covidu-19 v Rohu Afriky vyzývají ke zvýšené spolupráci EU, Africké unie a OSN. Cílem neformální diskuse na úrovni ministrů byla výměna názorů k aktuálním otázkám Rohu Afriky a posílení zapojení mezinárodních aktérů. Náměstek Povejšil ve svém vystoupení připomenul: "Naše zapojení  v Rohu Afriky může být založeno pouze na spolupráci rovnocenně angažovaných partnerů. Již řadu let je Etiopie zařazena mezi prioritními zeměmi rozvojové spolupráce ČR, což má pozitivní přesah i do okolních zemí."  Závěrem svého vystoupení informoval náměstek Povejšil také o tom, ž e: "Česká republika se připojuje k iniciativě Mezinárodní měnového fondu na odpuštění dluhu Somálsku. Věříme, že další země brzy také připojí".