česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Novou vedoucí Stálého zastoupení ČR při EU se stala Edita Hrdá

Stálé zastoupení ČR při EU má od 1. října 2020 novou vedoucí. Stává se jí dlouholetá diplomatka Edita Hrdá, která na postu střídá Jakuba Dürra. Hlavním úkolem nové vedoucí jednoho z nejprestižnějších zastupitelských úřadů ČR v zahraničí bude příprava předsednictví ČR v Radě EU v roce 2022.


Bruselský post patří k těm nejvytíženějším v diplomatických službách, je to každodenní mravenčí práce, i když možná na první pohled ne tak viditelná. V době, kdy se bude postupně zrychlovat tempo příprav našeho předsednictví, se tohoto postu ujímá zkušená diplomatka. Edita Hrdá zároveň v posledních letech působila v Evropské službě vnější akce a skvěle zná fungování evropských institucí,“ okomentoval změnu ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Jakub Dürr odvedl skvělou práci, za kterou mu velmi děkuji,“ dodal.

Stálé zastoupení v Bruselu je hlavním spojovacím článkem mezi českou administrativou a unijními orgány. Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, Úřadem vlády a ostatními resorty připravuje během jediného pololetí aktivity ČR na více než třech desítkách formálních rad ministrů a několika Evropských radách nejvyšších představitelů členských států. Bude také hlavním orgánem pro koordinaci předsednictví v Radě EU, kterého se ČR ujme v červenci 2022.

Edita Hrdá se v diplomacii pohybuje od roku 1992. Působila jako česká velvyslankyně v Argentině a Paraguayi či jako velvyslankyně při OSN v New Yorku. V posledních třech letech byla vrchní ředitelkou pro americký kontinent v Evropské službě vnější akce a hlavním vyjednavačem EU pro politickou, rozvojovou a institucionální část asociačních dohod Unie s Mexikem, Mercorusem (sdružení volného obchodu některých států Jižní Ameriky) a Chile.