česky  english 

rozšířené vyhledávání
ministr_martin_kuba_podepisuje_dohodu_o
Foto: SZ Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpis dohody o jednotném patentovém soudu pomůže evropským inovacím

Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kuba podepsal společně s dalšími ministry ze 23 členských států EU v úterý 19. února 2013 v Bruselu mezinárodní dohodu o vytvoření jednotného patentového soudu.

Stalo se tak na okraj zasedání Rady pro konkurenceschopnost.

Podepsaná dohoda je třetím prvkem tzv. patentového balíčku, který tvoří nařízení o Evropském patentu s jednotným účinkem dále nařízení o překladech patentů a právě dohoda o patentovém soudnictví.

Dvě nařízení o překladech patentů a právě dohoda o patentovém soudnictví, která jsou přijata v rámci zvláštního režimu tzv. posílené spolupráce (jíž se účastní všechny členské státy EU kromě Itálie a Španělska), byla uzavřena již na konci loňského roku a uzavření patentové dohody bylo posledním krokem k vytvoření nového systému pro jednotný evropský patent.

Dohoda vstoupí v platnost po ratifikaci ve 13 členských státech, mezi kterými musí být Velká Británie, Německo a Francie.

V nadcházejících dnech se k dohodě připojí také Bulharsko, které se z důvodu zdlouhavých národních procedur na podpis nestihlo připravit. V létě se očekává také připojení Chorvatska. Mimo tak budou zatím stát Polsko a Španělsko. 

Cílem jednotného evropského patentu, jehož přijetí trvalo téměř 50 let, bylo především vytvoření jednotného systému ochrany pro patenty v členských zemích EU, zpřístupnění a hlavně zlevnění patentové ochrany pro podniky a to zejména pro ty malé a střední. Patentová dohoda pak vytvoří nový systém jednotného patentového soudnictví pro spory z evropského patentu a evropského patentu s jednotným účinkem.

Slavnostní ceremonii vedl irský ministr pro zaměstnanost, podniky a inovace Richard Bruton a za Evropskou komisi se ji účastnil komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

Galerie


Podpis dohody o jednotném patentovém soudu