česky  english 

rozšířené vyhledávání
premieri_cr_slovenska_a_bulharska_s
Foto: SZEU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér jednal s předsedou Komise o dočerpání fondů EU

Předseda vlády Bohuslav Sobotka při své návštěvě Bruselu 23. dubna 2015 jednal  společně s premiéry Slovenska a Bulharska  s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem o možnostech, jak co nejvíce dočerpat prostředky z fondů EU z minulého programového období 2007-2013.

Schůzka předsedy vlády je pokračováním dialogu s Komisí na toto téma. Problematice dočerpání se premiér věnuje pravidelně na každé Evropské radě i v rámci bilaterálních jednání s evropskými partnery s cílem dohodnout s Komisí co největší flexibilitu při hledání cest, jak maximálně využít prostředky z fondů EU.

Na jednání se dnes podařilo nalézt několik možností, jak zefektivnit dočerpání prostředků v rámci stávajících pravidel. Premiér si s předsedou Junckerem potvrdil, že Komise zjednoduší pravidla pro fázování projektů. Jde zejména o velké a časově náročné projekty, především z oblasti dopravní infrastruktury, které Česká republika nestihne dokončit do konce roku 2015. Podle dohody s Komisí bude možné tyto projekty rozdělit tak, aby jejich zbývající části byly proplaceny v současném programovém období.

Dalším úspěšným českým návrhem předsedy vlády bylo prodloužení lhůty na využití finančních nástrojů o jeden rok, tedy do konce roku 2016. Prodloužení poskytne konečným příjemcům více času na dokončení stávajících projektů, a tím i možnost zachránit alokaci. Finanční nástroje jsou například půjčky či záruky, které pomáhají malým a středním podnikům a obecně jsou efektivnějším, účelnějším a udržitelnějším způsobem využití prostředků z EU fondů.

Galerie


Premiér Sobotka v Bruselu 23.4.2015