česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Desítka zemí se shodla na vytvoření severojižního propojení energií v Evropě

Kdy: 23.11.2011, Kde: Brusel

ČR a dalších devět zemí budou spolupracovat na projektech, které mají zabezpečit dodávky energie.

Tisková zpráva MPO ČR:

Dne 23. listopadu 2011 v předvečer konání Rady pro energetiku v Bruselu podepsalo 10 států regionu střední a východní Evropy (Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a Evropská komise Memorandum o porozumění o severojižním propojení ve střední a východní Evropě. Tyto státy v něm vyjadřují politickou vůli a záměr spolupracovat při přípravě a relizaci projektů v oblasti infrastruktury s cílem dotvoření regionálního trhu a zabezpečení dodávek energie.

Toto Memorandum zahrnuje oblast elektřiny, plynu a ropy. Jeho přílohou je Akční plán, který obsahuje předběžný seznam prioritních projektů a výčet aktivit, které bude třeba v nejbližším několika málo letech realizovat. Memorandum je vyjádřením podpory států regionu k užší a komplexnější spolupráci a reakcí na závěry Evropské rady z 4. února 2011.

Pro ČR je obzvlášť důležité, že tato platforma byla inciována státy V4 a Memorandum bylo podepsáno běhěm českého předsednivctví ve V4.

Další informace:

Foto: EK