česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak to vidíte vy?

Někdy se mě kolegové ptají přímo, mnohem častěji ale otázka „visí“ ve vzduchu: Jak je to s vámi, Češi? Co pro vás znamená Evropská unie?

Co odpovědět? Jsme euroskeptický národ? Abych nemluvila jen za sebe, se zvědavostí jsem se začetla do nejnovějšího Eurobarometru, průzkumu veřejného mínění. Ukázal spoustu zajímavých věcí: členství v Evropské unii my Češi hodnotíme dost zdrženlivě, nepříznivěji vidí své členství v EU jen Britové, Maďaři a Lotyši. Čtěme ale dál: většina našich obyvatel se domnívá, že členství v Evropské unii přineslo výhody. Až překvapivě a nadprůměrně vysoká je naše důvěra v Evropský parlament, v Evropskou komisi a v Evropskou unii jako celek, a to přesto, že se řadíme k zemím, které převážně nerozumí tomu, jak Evropská unie funguje.

Víc než průměrný občan sedmadvacítky považujeme za důležitou politickou moc Evropské unie. Evropská unie by se podle nás nyní měla zabývat hlavně ekonomickou situací. Měla by ji řešit především podporou malých a středních podniků. K ekonomickému oživení by podle nás měl přispět silnější dohled nad finančními trhy, za důležité považujeme omezení deficitů veřejných financí. Řadíme se spíše k zastáncům volného trhu, i když klademe zřetelný důraz na solidaritu.

Výrazně podporujeme další rozšíření Evropské unie a nadevše, víc než průměrný občan evropské sedmadvacítky, si vážíme svobody, možnosti cestovat, studovat i pracovat kdekoli v Evropské unii. Za hlavní hodnoty, které si vybavíme, když se řekne Evropská unie, považujeme demokracii, mír, lidská práva, právní řád a respekt k jiným kulturám.

Tak jak to vidíte vy, jsou Češi euroskeptici?

V Bruselu, 24. ledna 2010

Foto: Karel Pazderka