česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg se na Stálém zastoupení sešel s europoslanci

Kdy: 28.02.2012, Kde: Brusel

Setkání proběhlo na pozvání velvyslankyně ČR při EU Mileny Vicenové.

Po náročném a dramatickém jednání o kandidátském statutu pro Srbsko na Radě pro obecné záležitosti a těsně před odletem na 19. zasedání Rady pro lidská práva do Ženevy se první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg setkal v úterý 28. února 2012 na Stálém zastoupení s deseti českými europoslanci napříč politickým spektrem. Ministr tak byl hostem další z pravidelných schůzek, na které české členy europarlamentu zve stálá představitelka ČR při EU Milena Vicenová.

Ministr si s europoslanci vyměnil názory na řadu aktuálních evropských otázek. Bylo mezi nimi i již zmíněné doporučení udělit Srbsku status kandidáta na členství v EU, které má potvrdit vrcholná schůzka hlav států a vlád členských států Unie 1. a 2. března. Poslanci se zajímali o postoj ČR v ekonomické oblasti, zejména o daň z finančních transakcí, mezinárodní dohodu o fiskální unii, přípravu nového finančního rámce EU na období 2014 - 2020), mezinárodní „protipirátskou“ dohodu ACTA či zhodnocení spolupráce v rámci Visegrádské skupiny na evropských tématech. Visegrádská skupina byla oceněna jako efektivně fungující platforma středoevropských zemí i řadu let po jejich integraci do EU, např. v oblasti společných zájmů v oblasti kohezní politiky.

Kromě toho účastníci živě debatovali i o tématech bezprostředně souvisejících s činností MZV ČR v zahraničí. Šlo hlavně o otázky ekonomické diplomacie, tedy zastoupení naší země v teritoriích zajímavých z hlediska obchodních příležitostí. V širších souvislostech byla také prodiskutována adekvátnost zastoupení ČR ve světě s ohledem na současné rozpočtové možnosti MZV. V této souvislosti ministr europoslance ujistil, že optimální řešení s přihlédnutím k nezbytně nutným úsporám se intenzivně hledá a bude přijato ještě letos. Zvažovány jsou různé modely velvyslanectví i synergie zastupitelských úřadů.  

Závěr hodinové diskuse byl věnován Řecku, finanční pomoci od EU i MMF a otázce nastartování řecké ekonomiky.

galerie


Schwarzenberg_europoslanci_120228