česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mlčet není vždycky zlato

Kdy: 27.01.2011, Kde: Brusel

Hlas podnikatelů České republiky je v Bruselu slyšet jen málokdy. Připravujeme se tak o možnost ovlivnit připravovaná pravidla fungování na společném evropském trhu.

Tisková zpráva Stálého zastoupení ČR při EU
Brusel, 27. ledna 2011

Veřejné konzultace jsou důležitým nástrojem, jak ovlivnit připravovaná „pravidla hry“ v Evropské unii. Silné a úspěšné evropské firmy se za uplynulých šedesát let naučily sledovat připravované návrhy a záměry od samého začátku. Dobře vědí, že právě tam mohou včas usměrnit cestu a ušetřit si nemalé náklady a potíže v budoucnosti. Tak, jako se firmám vyplatí investovat do reklamy, vyplatí se jim sledovat evropské záměry a reagovat včas. I pro malé firmy je důležité naučit se, jak ovlivnit předpisy EU, které se jich bezprostředně dotknou.

Hlasy z České republiky se ale zatím ozývají spíše výjimečně. Během veřejné konzultace k reformě Společné zemědělské politiky, na kterou připadá 45 procent rozpočtu EU, se sešlo celkem 5473 příspěvků z členských států Evropské unie. Rakousko poslalo 399 kritických komentářů, Lotyšsko dokonce 463. „Šlo o zásadní téma a veřejná konzultace měla velký ohlas. Od nás, z České republiky, však došlo pouhých devatenáct příspěvků,“ upozorňuje Milena Vicenová, velvyslankyně ČR při EU.

I teď se přitom připravuje řada důležitých konzultací, které výrazně ovlivní podnikání v celé EU včetně ČR. Připravuje se například nová podoba společného trhu. „Má zahrnovat až padesát zákonů, nebo stačí tři nejdůležitější? Jak má EU podpořit hladké fungování trhu pro 500 milionů obyvatel, bez hranic a překážek? Má se zaměřit na větší konkurenceschopnost Evropské unie? Je evropská záchranná síť příliš měkká? K tomu všemu se mohou podniky či občané vyjádřit,“ říká velvyslankyně Vicenová.

Stálé zastoupení ČR v Bruselu proto připravilo nového průvodce na svých webových stránkách (www.mzv.cz/eu), který podnikatelům či zástupcům nevládních organizací ukáže cestu k obhajobě jejich zájmů v unijním labyrintu. Stálé zastoupení jej spustilo ve čtvrtek 27. ledna 2011.

Firmy se díky němu dozvědí nejen to, jak mohou ovlivnit zákony Unie, ale také například kde k účinnému lobbování najít spojence, jak využít financování nejen z fondů EU, ale také z prostředků na rozvojovou spolupráci, nebo jak se bránit při porušení práva.

Průvodce pro podnikatele najdete na webové stránce Stálého zastoupení ČR při EU, www.mzv.cz/eu.