česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pár slov na rozloučenou

Úvodník stálé představitelky ČR při EU, velvyslankyně Mileny Vicenové.

I když se velvyslanec při Evropské unii oficiálně nazývá „stálý představitel“, i jeho čeká loučení. Ještě si živě vzpomínám na svůj příjezd do Bruselu v lednu 2008, první vystoupení ve výboru velvyslanců členských zemí nazývaném tradičně Coreper, a najednou jsem se stala jeho nejdéle sloužícím členem. I mne čekalo poslední jednání, poslední setkání s kolegy, s nimiž jsme strávili na tři sta celodenních zasedání, některé mimořádně vypjaté okamžiky při prosazování požadavků „svých“ zemí , ale také chvilky porozumění a převládající atmosféru dobré vůle při hledání řešení užitečného pro celou Evropskou unii.

Loučení bývá příležitostí k ohlédnutí za dobou, kterou jsme prožili okolo jednacího stolu. Společně jsme sdíleli přípravu na Lisabonskou smlouvu, 13. červen 2008 a irské NE, opakované referendum 2. října 2009, dokončení ratifikace smlouvy v České republice a volbu nových – trvalých představitelů – Catherine Ashton a Hermana van Rompuye.

Společně s kolegy jsme po několik měsíců po desítky hodin projednávali podobu nové diplomatické služby, tedy Evropské služby pro vnější činnost, rozdělení rolí mezi stálé předsedající a členské státy. Společně jsme prožívali kompetenční spory Rady, Komise a Evropského parlamentu a těžce se rodící rovnováhu všech tří institucí. 

Sledovala jsem, jak se za předsednickým stolem vystřídali kolega ze Slovinska a  Francie. Dalších šest měsíců měla Česká republika ojedinělou možnost řídit Evropskou unii, jako poslední ještě zcela a plně v režii rotujícího předsednictví. Od prvního dne předsednictví nás provázela plynová krize, následovaná krizí v Gaze, krizí finančních trhů, pádem vlády… Jsem pyšná na práci celého týmu Stálého zastoupení, díky kterému jsme nelehkou situaci zvládli a předali štafetu Švédsku.

Předsednictví dalších zemí – Španělska, Belgie, Maďarska, Polska, Dánska a Kypru – bylo plně poznamenáno mimořádně vážnou ekonomickou a politickou krizí. Za dobu mého působení se šéfové vlád a států sešli celkem třiatřicetkrát. Neformální a mimořádné summity se v počtu vyrovnaly řádným. Některá jednání končila v brzkých ranních hodinách, následovaná očekáváním reakce finančních trhů.

Počet velvyslanců sedících okolo jednacího stolu ze za uplynulé období zvýšil na 28, na svůj vstup do EU 1. července 2013 se už teď připravuje v roli pozorovatele Chorvatsko.

Mé kolegy v Coreperu čeká příprava rozpočtu Evropské unie na sedmileté období, do konce roku 2020. Čeká je série jednání o nové podobě Evropské unie a další boj s vážnou hospodářskou krizí. Za Českou republiku moje místo od září 2012 zaujme zkušený diplomat Martin Povejšil. Přeji jemu i celému týmu na Stálém zastoupení hodně dobrých výsledků pro Českou republiku i Evropskou unii.

 

Milena Vicenová

velvyslankyně, stálá představitelka ČR při EU

V Bruselu, 31. července 2012

Foto: Diana Černáková