česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí k “zátěžovým testům” jaderných elektráren

Vysoké standardy jaderné bezpečnosti jsou pro Českou republiku jasnou prioritou. Podporujeme úsilí Evropské unie o zlepšení jaderné bezpečnosti nejen v Evropě, ale na celém světě.

I z toho důvodu jsme se aktivně účastnili tzv. zátěžových testů. Zátěžové testy jasně potvrdily, že české jaderné elektrárny splňují veškeré vysoké mezinárodní uznávané technické a bezpečnostní požadavky a odpovídají společnému právnímu rámci pro jadernou bezpečnost. Jakékoliv identifikované návrhy na zlepšení jsou již nyní na národní úrovni řádně implementovány a plněny.

Ve sdělení, které dnes představila Evropská komise, jsou však nezávislá a expertní hodnocení a doporučení skupiny evropských regulátorů ENSREG zapracována poněkud jednostranně a zkresleně.

„Sdělení Komise bohužel obsahuje některé zavádějící a zjednodušující informace, které pak vedou k nepřesným interpretacím výsledků zátěžových testů“, komentoval první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. „Jaderná energetika je nesmírně komplexní a technickou záležitostí. Debata o jednotlivých aspektech jaderné bezpečnosti by proto měla být vedena výhradně věcně a na expertní, nikoliv politické úrovni.“