česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozšíření EU je správné i v době krize

Úvodník stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové.

„Je to velký okamžik v naší historii... přidáváme se k úspěšnějším zemím Evropy,“ prohlásil chorvatský prezident Ivo Josipovič během referenda o vstupu své země do Evropské unie, které se konalo v neděli 22. ledna 2012. „Jsem šťastný, že mým domovem bude Evropa,“ dodal prezident.

I když průzkumy veřejného mínění vyznívaly ve prospěch odpovědi ANO, vyhlášení výsledků referenda v Chorvatsku bylo sledováno s velkým zájmem. Celkem 66,27 % tamních voličů se vyjádřilo pro vstup do EU. Odpůrci, argumentující nejčastěji obavami ze ztráty suverenity, tvořili 33,13 % všech účastníků plebiscitu. Jistě by neškodilo připomenout si, že v referendu v České republice v červnu 2003 se pro vstup do Unie vyjádřilo 77,33 % lidí.

Po podpisu přístupové smlouvy 9. prosince 2011 a její následné ratifikaci už tedy nic nebrání tomu, aby se od 1. července 2013 počet obyvatel EU zvýšil o 4,3 milionu a rozloha EU rozšířila o prostor od Vukovaru až po Dubrovník.

Vzpomínám si na upřímnou debatu, kterou jsem vedla s několika kolegy, velvyslanci zemí, které byly přímo u vzniku Evropské unie. „Opravdu si myslíš, že v době vážné ekonomické krize je rozšíření Unie správnou cestou?“, ptali se mne v pauze dlouhého nočního jednání o statutu Srbska a zahájení jednání s Černou Horou několik dní před prosincovou Evropskou radou. Připomenuli, že letos půjdou občané hned několika členských států EU k volebním urnám...

Ano, opravdu si myslím, že rozšíření Evropské unie je právě teď důležité a potřebné. Nejde jen o to, že plné využívání všech svobod společného unijního trhu s půl miliardou obyvatel, ale také potenciálních zákazníků, je jednou z důležitých možností oživení evropské ekonomiky. Evropská unie totiž možná potřebuje i bližší a osobní připomenutí tragické historické zkušenosti obyvatel zemí Západního Balkánu. Možná neuškodí si uvědomit, že klid, mír a dobré sousedské vztahy nemusejí být ani v Evropě samozřejmostí.

 

Milena Vicenová

velvyslankyně, stálá představitelka ČR při EU

 

V Bruselu, 24. ledna 2012

 

Foto: Diana Černáková