česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání s europoslanci dominovalo téma vnitřního trhu

Kdy: 24.04.2012, Kde: Brusel

Další schůzka velvyslanyně Mileny Vicenové s českými členy EP se věnovala i reformě společné zemědělské politiky.

Jedna z klíčových dlouhodobých českých priorit na evropské úrovni, tedy vnitřní trh EU, dominovala již čtvrtému letošnímu setkání s europoslanci, které uspořádala stálá představitelka ČR při EU Milena Vicenová v úterý 24. dubna 2012. Účastníci diskutovali zejména o dosavadním projednávání jednotlivých legislativních iniciativ v oblasti vnitřního trhu a taktéž přípravě druhé fáze strategie EK pro vnitřní trh, jenž bude prezentována pravděpodobně již v říjnu 2012. Dále byla detailněji diskutována problematika společné zemědělské a kohezní politiky EU s ohledem na posun v projednávání těchto dvou témat na Radě a v Evropském parlamentu.

První část setkání se zaměřila na věcnou a procesní stránku klíčových návrhů, které mají za cíl zlepšení fungování vnitřního trhu EU. Šlo především o patentovou legislativu, uznávání profesních kvalifikací či na problematiku digitálního trhu (elektronický podpis a elektronická fakturace). Část debaty byla také věnována nově navrhovanému nástroji pro propojení Evropy (Connecting Europe Facility; CEF).

V druhé části setkání byly prodiskutovány návrhy EK v oblasti společné zemědělské a kohezní politiky. Detailněji pak byl analyzován postoj ČR k dvěma zásadním návrhům v oblasti společné zemědělské politiky a to k problematice tzv. ozeleňování přímých plateb ve výši 30 % včetně požadavku, aby farmáři nechali povinně ležet ladem nejméně 7 % půdy pro ekologické účely, a k problematice zavedení zastropování přímých plateb dle velikosti zemědělských farem, tzv. capping. Oba tyto návrhy ČR považuje za problematické s ohledem na specifika ČR.

Další setkání velvyslankyně Vicenové s europoslanci by se mělo uskutečnit koncem května.