česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně probrala s europoslanci přípravy na červnový summit EU

Kdy: 19.06.2012, Kde: Brusel

Další schůzka velvyslankyně Vicenové s českými členy EP se zaměřila na podporu hospodářství a na spory o správu Schengenu.

Jaká opatření přijmout na podporu hospodářského růstu v EU a k překonání trvávající krize eurozóny? Je vytvoření bankovní unie řešením, jak nedávno navrhla Evropská komise, a existuje vůbec v EU politická vůle přikročit k tak razantním krokům?

To jsou hlavní témata zasedání Evropské rady, tedy summitu šéfů států a vlád zemí Evropské unie, kteří se sjedou do Bruselu 28. a 29. června 2012. Summit se přitom uskuteční v momentě, kdy již známe výsledky parlamentních voleb v Řecku, kdy se poskytuje finanční pomoc španělským bankám až ve výši 100 miliard euro a kdy jsou vyhlídky na ekonomické oživení v EU velice chmurné.

I proto tato témata dominovala 19. června 2012 také poslednímu setkání stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové s českými poslanci europarlamentu před letními prázdninami. Setkání se úvodem zaměřilo právě na dílčí návrhy avizované bankovní unie, konkrétně na zavedení centralizovaného výkonu dohledu systémově důležitých evropských bank či na ustanovení systému společného pojištění vkladů, z kterého by se v případě potřeby rekapitalizovaly právě tyto systémově důležité banky.

Druhá část debaty pak byla věnována nejen politicko-právní roztržce mezi Radou EU, tedy členskými státy, a Evropským parlamentem ohledně dalšího způsobu projednávání legislativy týkající se schengenského prostoru (tzv. schengenského evaluačního mechanismu), ale také postojům ČR a EP v této klíčové a z pohledu občana velice důležité a citlivé oblasti.

Europoslanci byli ještě ve stručnosti informováni o výsledcích projednávání víceletého finančního rámce EU po roce 2013 za dánského předsednictví v Radě EU a o plánech nastupujícího kyperského předsednictví.

Závěrem europoslanci poděkovali velvyslankyni Vicenové za velice dobrou úroveň spolupráce a především pak za její vřelý osobní přístup po celou dobu jejího působení na Stálém zastoupení. Zároveň vyjádřili přání v tomto duchu pokračovat i poté, co se funkce stálého představitele ČR při EU ujme od září velvyslanec Martin Povejšil.

Další setkání s europoslanci, tentokrát již s velvyslancem Povejšilem, by se tak mělo uskutečnit začátkem září.

Foto: Thierry Monasse