česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně se s europoslanci shodla na spolupráci při vyjednávání o rozpočtu EU

Kdy: 06.09.2011, Kde: Brusel

Již osmé letošní setkání Mileny Vicenové s českými europoslanci se zaměřilo na práci na víceletém finančním rámci EU na období 2014 až 2020.

Příprava nového víceletého rozpočtu Evropské unie dominovala zářijovému, letos již osmému setkání stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové s českými europoslanci, které proběhlo v úterý 6. září 2011. Kromě toho účastníci diskutovali především ekonomická témata a témata z oblasti justice a vnitra.

K víceletému finančnímu rámci EU po roce 2013 (MFF) byly europoslancům sděleny základní informace ohledně organizace a plánů za polského předsednictví. Velvyslankyně dále europoslance informovala o schválení rámcové pozice ČR k MFF dne 31. srpna 2011, přičemž za hlavní priority lze považovat silnou kohezní politiku, udržení výše rozpočtu kolem 1 % HND a zjednodušení systému vlastních zdrojů. Panovala shoda na tom, že při budoucím vyjednávání příslušných sektorových legislativních návrhů bude nutná velice intenzivní spolupráce mezi Stálým zastoupením ČR při EU a europoslanci.

Velvyslankyně dále informovala europoslance o výsledcích summitu eurozóny 21. července, kde byl dohodnut především druhý balík pomoci Řecku ve výši 109 miliard eur, doba splatnosti pro půjčky Řecku prodloužena v rozmezí 15 – 30 let a snížena úroková míra na cca 3,5 %. V širších souvislostech pak byla diskutována i ostatní ekonomická opatření aktuálně projednávaná na úrovni EU včetně tzv. balíčku šesti legislativních návrhů k posílení ekonomického řízení. Hlasování o tomto balíčku bylo v Evropském parlamentu nakonec přesunuto až na druhou zářijovou plenární schůzi.

K vízové reciprocitě s Kanadou bylo sděleno, že ČR od února tohoto roku čeká na hodnotící zprávu kanadské strany. Postoj kanadské strany i dosavadní role Komise v této otázce byla hodnocena i ze strany europoslanců značně negativně. Na závěr byli europoslanci podrobně informováni o nejdůležitějších aktuálně projednávaných legislativních návrzích v oblasti trestní a civilní justice.

Další setkání je naplánováno na první polovinu října 2011.

Foto: Thierry Monasse