česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně se sešla s nejvýznamnějšími Čechy v EU

Kdy: 19.09.2011, Kde: Brusel

Velvyslankyně Vicenová s Čechy ve vysokých funkcích evropských institucí diskutovala mimo jiné nový rozpočet Unie.

V pondělí 19. září 2011 večer v útulné restaurace Barbizon v Overijse na předměstí Bruselu zněla převážně čeština. Témata však byla evropská – nový rozpočet Evropské unie, řešení krize eura, dvourychlostní Evropa i třeba to, jak přiblížit EU občanům. Po roce se zde opět na pozvání velvyslankyně ČR při EU Mileny Vicenové sešli Češi, kterým se díky svým schopnostem, mimořádné pracovitosti, vytrvalosti a odvaze podařilo v evropských institucích vypracovat až na nejvyšší příčky „žebříčku“.

Letos přijalo pozvání 18 osob – člen Evropské komise zodpovědný za rozšíření a sousedskou politiku Štefan Füle a zástupci jeho kabinetu Pavel Bouda, Alena Obrusníková, Jana Katarína Šindelková Lolić. Karolína Kottová je členkou kabinetu předsedy Evropské komise J. M. Barrosa, Jiří Plecitý je členem kabinetu komisaře L. Andora. Ladislav Miko je zástupcem generální ředitelky DG SANCO a Petr Mooz vede úsek Generálního ředitelství pro rozpočet.

Češi mají své zástupce i v Generálním sekretariátu Rady. Marek Mora řídí kabinet generálního tajemníka Uwe Corsepia. Petr Bližkovský a Jiří Buriánek jsouřediteli na GS Rady.

Člen Evropského účetního dvora v Lucemburku Jan Kinšt a soudce Evropského soudního dvora Jiří Malenovský vážili na setkání cestu až z Lucemburku.

Za hostitelskou stranu se zúčastnil Martin Povejšil, velvyslanec ČR při NATO, velvyslanec ČR v Belgickém království Ivo Šrámek a rovněž pan Jakub Dürr, který se hostům představil jako nový zástupce velvyslankyně a Stálý představitel v Coreperu I.

Posílení zeměpisné rovnováhy

Evropské komisi pracuje nyní na 500 Čechů, uplatňují se jako úředníci, asistenti nebo dočasní zaměstnanci. Pokud jde o manažerské pozice, Čechům se nejlépe daří prosadit v Generálním sekretariátu Rady, kde zaujímají pět manažerských postů. V Evropském parlamentu (Generálním sekretariátu EP) disponujeme dvěma pozicemi vedoucích oddělení a v rámci Výboru regionů jednou vedoucí pozicí.

V uplynulých týdnech jsme se radovali z úspěchů českých kandidátů při obsazování pozic vedoucích Delegací EU nové diplomatické služby Evropské unie, tzv. EEAS. Mezi stovkami uchazečů uspěla na Jana Hybášková (Irák), Tomáš Uličný (Súdán) a Robert Kopecký (Guyana),zástupci šéfů Delegací EU se stali Pavel Svítil (Indie), Ivo Gombala (Nikaragua) a Zuzana Beranová (Zimbabwe), vedoucím politické sekce DEU na Filipínách je Lubomír Frebort.

Evropská komise předložila před prázdninami návrh novelizace zaměstnaneckých předpisů. Jsme rádi, že se do návrhu podařilo prosadit také ustanovení k „zeměpisné rovnováze mezi pracovníky EU“. Je možné, že se tak snáze dočkáme úspěchů dalších českých občanů usilujících o práci v unijních institucích. Velvyslankyně v průběhu večeře požádala hosty o podporu Čechů, kteří se odhodlávají k účasti ve výběrových řízeních. Počet našich občanů na vyšších manažerských postech totiž je – ve srovnání s členskými státy s delší zkušeností s členstvím v EU – stále ještě nižší, než by odpovídalo možnostem a ambicím České republiky.

 

galerie


VV_VIP_Cesi_110919