česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Vicenová rozebrala s europoslanci dohodu ACTA

Kdy: 31.01.2012, Kde: Brusel

První setkání stálé představitelky ČR při EU s českými europoslanci v roce 2012 se také věnovalo výsledkům mimořádné Evropské rady a plánům dánského předsednictví v Radě EU.

Mezi hlavní témata setkání stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové s českými europoslanci, které tentokrát proběhlo v úterý 31. ledna 2012, patřily především výsledky neformálního zasedání členů Evropské rady k ekonomickým tématům, a také plány dánského předsednictví. Na závěr byla podrobněji diskutována obsahová stránka Obchodní dohody proti padělání (ACTA).

Úvodem setkání velvyslankyně shrnula hlavní body mimořádné Evropské rady, která proběhla 30. ledna. Vysvětlila především věcné a procesní argumenty, proč se Česká republika prozatím rozhodla k mezinárodní smlouvě o fiskální unii nepřipojit. Potvrdila také, že podle vyjádření premiéra Petra Nečase se Smlouvou bude ještě zabývat vláda i obě komory Parlamentu. Datum podpisu Smlouvy bylo stanoveno na 1. březen 2012.

Nemalá část debaty byla věnována obsahu Prohlášení k růstu a zaměstnanosti, které obsahuje politický závazek přijmout celou řadu legislativních návrhů zaměřených především na podporu vzniku pracovních míst a posílení mobility pracovní síly v EU.

Velvyslankyně v rámci debaty o Evropské radě informovala o schválení Smlouvy o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM), tedy fondu na pomoc členským zemím eurozóny, které se ocitnou v krizi. Vzhledem k tomu, že je fond založen částečně na splaceném kapitálu, měl by přinést větší stabilitu v porovnání s dočasným mechanismem EFSF založeným pouze na garancích. O případném navýšení kapitálu tohoto fondu by měla jednat až březnová Evropská rada, stejně tak jako o dalších krocích souvisejících s krizí v Řecku.

Část setkání byla také věnována zhodnocení polského předsednictví, jež bylo vnímáno jako úspěšné nejen Radou, ale i v Evropském parlamentu. Účastnici debaty se shodli, že Poláci bravurně využili svého předsednictví k prezentaci kulturních a historických aspektů své bohaté země, aniž by zapomněli vyváženě vyzdvihnout modernost a proevropské směřování Polska.

V rámci debaty o nadcházejícím dánském předsednictví byla oceněna snaha Dánů o co největší úspornost a zároveň efektivnost. Samo dánské předsednictví nemá ambici dokončit vyjednávání o víceletém finančním rámci EU na léta 2014-2020, jenž lze považovat z pohledu dalšího směřování EU za klíčové. Je však odhodláno připravit co nejkvalitnější negociační balíček, aby jednání mohlo být dokončeno nejpozději do konce roku 2012.

Závěrem se diskutující ještě zastavili u právě podepsané dohody ACTA, která se setkala s nebývalou pozorností médií. Evropský parlament v rámci svého práva vyjadřovat souhlas s mezinárodními smlouvami se nyní bude touto smlouvou detailně zabývat a přikládá jí zásadní význam.

Další setkání velvyslankyně Vicenové s českými členy Evropského parlamentu by se mělo uskutečnit 28. února 2012.

Foto: Diana Černáková