česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada GAC k víceletému finančnímu rámci EU

V pondělí 17. února zasedala v Bruselu Rada pro obecné záležitosti, která v předvečer mimořádné Evropské rady diskutovala o víceletém finančním rámci EU na léta 2021-2027. Českou delegaci vedl velvyslanec a stálý představitel ČR při EU Jakub Dürr.

Hlavním bodem jednání byla rozprava o víceletém finančním rámci EU. Ministři projednali revidovanou vyjednávací osnovu k víceletému finančnímu rámci  na léta 2021-2027 (tzv. negobox) připravenou předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Následně bude negobox předmětem jednání Evropské rady na úrovni hlav států a vlád ve dnech 20. a 21. února 2020.

Rovnováha mezi tradičními a novými politikami bude klíčovou otázkou, jejíž řešení bude předmětem Evropské rady v závěru tohoto týdne. V novém negoboxu vidíme některá zlepšení, bohužel jej však stále nemůžeme považovat za vyvážený. Nedávné summity přátel koheze v Praze a v Beja deklarovaly společnou pozici většiny členských zemí EU: prostředky na tradiční politiky musí být zachovány v jejich stávajícím objemu. Kohezní politika měla značný vliv na dosahování konvergence mezi členskými zeměmi i mezi jednotlivými regiony a tím rovněž přispěla k dokončení vnitřního trhu“, uvedl velvyslanec Jakub Dürr.


Hlavní prioritou bude i nadále zajištění odpovídajících prostředků na kohezní politiku a na společnou zemědělskou politiku, Česká republika tedy nemůže souhlasit s dodatečnými škrty v této oblasti. Klíčové zůstávají také efektivní podmínky pro implementaci. Jde zejména o dostatečnou flexibilitu pro členské státy k využití prostředků na základě národních priorit v závislosti na sociekonomických podmínkách i na potřebách daného členského státu.