česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada pro obecné záležitosti jednala o přípravě Evropské rady i o právním státu

V úterý 19. října proběhlo v Lucemburku zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Na programu byla příprava Evropské rady ve dnech 21. a 22. října, dále výměna názorů ke Konferenci o budoucnosti Evropy, v odpolední části zasedání pak proběhnul každoroční dialog o právním státu. Českou delegaci vedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

Hlavním bodem jednání Rady GAC byla příprava Evropské rady, která v závěru tohoto týdne projedná koordinaci EU v boji proti pandemii covid-19, digitální agendu, problematiku zvyšujících se cen energií, migraci, a také obchodní otázky a vnější vztahy EU. V této oblasti chystá EU v polovině prosince 2021 summit se zeměmi Východního partnerství.

„Ceny energie jsou pro Českou republiku mimořádně důležité. Evropská unie musí ukázat svou schopnost jednat rychle a rozhodně při ochraně zájmů svých občanů“, uvedla k problematice rostoucích cen energií státní tajemnice Milena Hrdinková.

Ministři pro evropské záležitosti dále na základě informace slovinského předsednictví diskutovali o přípravách druhého plenárního zasedání Konference o budoucnosti Evropy, které se uskuteční již 23. října. Pro ČR zůstává i nadále důležité, aby hlavní roli v diskuzích o budoucnosti EU hráli především evropští občané a jejich pohled na EU.

V rámci každoročního strukturovaného dialogu Rady o právním státu, který je založen na principech objektivity, nediskriminace a rovného zacházení se všemi členskými státy, vedli ministři letos opětovně diskuzi v návaznosti na vydání druhé výroční Zprávy o stavu právního státu v EU. V rámci říjnové Rady GAC šlo o rozpravu v obecné rovině, zaměřenou zejm. na mimořádná opatření proti pandemii covid-19. Nadcházející Rada GAC v listopadu pak projedná konkrétní kapitoly zprávy věnované stavu právního státu v Chorvatsku, na Kypru, v Itálii, v Lotyšsku a v Litvě.

 

Sledujte nás také na twitteru @CZECHIAinEU