česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada pro obecné záležitosti k přípravě Evropské rady, ke Covid-19 a ke vztahům EU – UK

V úterý 21. září 2021 zasedala v Bruselu Rada pro obecné záležitosti, která projednala především přípravu nadcházející Evropské rady, problematiku vztahů EU – UK, priority Evropské komise pro rok 2022 a věnovala se také problematice Covid-19 a koordinaci EU v této oblasti. Českou delegaci na jednání vedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

V úvodní části jednání představili zástupci Slovinska priority svého předsednictví v Radě EU, mezi které patří sociekonomické oživení EU a posílení odolnosti vůči budoucím krizím, ale také pokračování procesu rozšiřování a integrace zemí západního Balkánu.

Ministři dále prodiskutovali návrh agendy říjnové Evropské rady, která by se kromě tématu Covid-19 měla zabývat také digitální agendou a vnějšími vztahy EU, mj. v kontextu přípravy summitu Východního partnerství. „Česká republika vítá, že se Evropská rada zaměří na Východní partnerství. Očekáváme, že summit Východního partnerství bude novým impulsem k dalšímu prohloubení naší spolupráce  prostřednictvím nových priorit a konkrétních kroků“, uvedla v rozpravě k tomuto tématu státní tajemnice Milena Hrdinková.

Ministři rovněž vyslechli informace o aktuálním stavu koordinace EU v boji proti pandemii Covid-19. Diskuse se zaměřila na současnou situaci i na výhled do budoucna, na otázky vakcinace či cestovních opatření.

Slovinské předsednictví také informovalo o přípravách druhého plenárního zasedání Konference o budoucnosti Evropy, které se bude konat 22. a 23. října.

Evropská komise v návaznosti na projev o stavu Unie předsedkyně EK von der Leyenové z minulého týdne představila ministrům své priority pro rok 2022. Ty budou zásadní pro české předsednictví, které proběhne v druhé polovině příštího roku.

Ministři dále vyslechli informaci zástupců Evropské komise k současným vztahům EU se Spojeným královstvím. Pro ČR je i nadále klíčová implementace Výstupové dohody a jejího Protokolu.

Jednání Rady se dotklo také aktuálního dění v kontextu ukončení vyjednávání Institucionální rámcové dohody mezi EU a Švýcarskem. Řecko rovněž informovalo o výstupech summitu jižních členských států, který se uskutečnil 17. září. 

 

Sledujte nás také na twitteru @CZECHIAinEU