česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář k podobě SZP po r. 2020

V úterý 5. 2. 2019 se na půdě Stálého zastoupení ČR při Evropské unii uskutečnil seminář k budoucí podobě Společné zemědělské politiky (SZP) v období po roce 2020. Mezi pozvanými hosty byli zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise, členských států EU a zemědělci. 

 


Cílem semináře bylo informovat o stavu vyjednávání podoby SZP po r. 2020 a navzájem si vyměnit názory na to, jak by EU a její členské státy měly nastavit své priority, které zajistí splnění cílů v oblasti udržitelného hospodaření, zvýšení konkurenceschopnosti nebo při rozvoji venkova. Úvodní slovo večera patřilo velvyslanci a stálému představiteli ČR ve výboru COREPER I. Jaroslavu Zajíčkovi (na snímku).

V první části účastníci panelové diskuze hovořili o rozpočtu, o environmentálním zacílení politiky, a také o zjednodušení pro národní administrativy a zemědělce či o přechodném období. Druhá část večera byla věnována volné rozpravě, do které se zapojila zejména odborná zemědělská veřejnost.

Moderátorkou večera byla známá bruselská novinářka, zakladatelka serveru AgraFacts, paní Rose O’Donovanová, v řadách panelistů vystoupili: Jiří Šír - hlavní vyjednavač pro SZP z Ministerstva zemědělství ČR, Achim Irimescu - předseda Zvláštního zemědělského výboru ze Stálého zastoupení Rumunska při EU, Rudolf Moegele - zástupce generálního ředitele DG AGRI (Evropská komise), europoslanec Peter Jahr, člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova, analytička Faustine Bas-Defossezová (Institute for European Environmental Policy), a Zdeněk Jandejsek, prezident Agrární komory ČR.

V závěru semináře mohli hosté v rámci pokračování neformální diskuse ochutnat tradiční potraviny i nápoje z České republiky a ze Slovenska.  

Galerie


Debata k podobě SZP po roce 2020, 5. února 2019