česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní svátek České republiky, 28. říjen – 103. výročí založení Československa

Oslavy dne vzniku samostatného československého státu 28. října v letošním roce vzhledem k epidemické situaci nebudou v Bruselu probíhat prezenčně, rádi bychom s Vámi nicméně český státní svátek oslavili alespoň na dálku.

Československo jako samostatný stát vzniklo jako jeden z nástupnických států Rakouska-Uherska. Zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu. Prvním československým prezidentem se stal 14. listopadu Tomáš G. Masaryk, vůdce československého zahraničního odboje, který našel podporu pro samostatné Československo u amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. V r. 1923 pak prezident Masaryk navštívil rovněž Belgii, kde byl přijat králem Albertem I.

Pro dnešní Českou republiku je významný také odkaz „otců zakladatelů“ Československa, Tomáše Garriqua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše a v tomto kontextu zejména hodnoty, na kterých bylo Československo před více než sto lety založeno a na kterých dnes stojí také nástupnická Česká republika - svoboda, demokracie a spravedlnost.

 

 

 

Navštivte expozici Domu evropských dějin v Bruselu mapující milníky, které radikálně ovlivnily nejen vznik samostatného československého státu, ale i vznik dalších nových států, směřování Evropy a myšlenky evropské integrace. 

 

Sledujte nás také na twitteru @CZECHIAinEU