česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie chce podpořit včelaře

Kdy: 17.05.2011, Kde: Brusel

Ministři zemědělství EU se shodli na nutnosti opatření pro zlepšení zdraví včel.

Evropská unie by měla vhodnými programy podpořit chovatele včel a pomoci rozvíjet jejich celoživotní vzdělávání. Shodli se na tom ministři zemědělství zemí EU v úterý 17. května 2011. V závěrech, které přijali v reakci na sdělení Evropské komise o zdraví včel, volají společným hlasem po zlepšení aktuálního zdravotního stavu včelstev Unie.

Právě Komisi ministři vyzvali, aby společně s nově ustavenou Evropskou referenční laboratoří napomohla sběru dat a provádění pilotních projektů, které by pomohly najít odpověď na tíživou otázku zhoršujícího se zdravotního stavu včelstev.

Pozornost zdraví včel v Evropě neustále vzrůstá, neboť tito citliví živočichové jsou prvotními ukazateli nepříznivých účinků úbytku biologické rozmanitosti a znečištění. V této souvislosti ministři připomněli obecnou zásadu souhrnné strategie Unie v oblasti zdraví zvířat (2007–2013), podle které „je prevence lepší než léčba“.

I z tohoto pohledu ministři dali Komisi úkol zajistit, aby i po roce 2013 fungovala zemědělsko-finanční opatření a výzkum. Tato opatření mají být provázána s dlouhodobou strategií Unie k biologické rozmanitosti zemědělství a lesů, a také s vazbou na zachování přírodních stanovišť medonosných včel, divokých včel a čmeláků, a to vhledem k jejich významné úloze při opylování.

Zásadní podpora by měla být směrována i na řádné hospodaření s půdou, zejména na zemědělské postupy, které napomáhají výskytu travnatých luk a okrajů polí s množstvím květů a pylu.

Další informace:

Foto: EK