česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Videokonference ministrů k pandemii koronaviru

V pondělí 23. března 2020 se ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zúčastnil videokonference ministrů zahraničních věci členských států EU, která kvůli pokračujícímu šíření koronaviru nahradila pravidelnou Radu FAC. Ministři se věnovali převážně současné situaci v souvislosti s pandemií koronaviru.

 

Debata se zaměřila především na dosažení co nejefektivnější spolupráce a maximální koordinace při repatriaci občanů, dále na nutnost koordinované komunikace směrem k veřejnosti, a v neposlední řadě také na identifikaci strategických důsledků pro bezpečnost Evropy vyplývajících z krize způsobené nemocí COVID–19. 

V první řadě je třeba co nejefektivnější spolupráce v otázce repatriace turistů. V tomto smyslu ministři diskutovali o koordinační roli EU a ESVA zejména v zemích, kde některé členské státy nemají svou ambasádu a repatriace je tedy obtížnější. 

Aktuálně se všechny členské státy EU rovněž potýkají s nedostatkem zdravotnického materiálu a pomůcek. Je tedy na místě přijmout společná řešení a zajistit dostatek osobních ochranných pomůcek a léčivých přípravků. 

V diskusi o ekonomických aspektech ministři podpořili nutnost maximální možné míry udržení volného pohybu zboží. Narušení tohoto principu může ohrozit fungování dodavatelských řetězců, a tím i celé ekonomiky. 

Dalšími tématy Rady FAC byla např. situace v Turecku a Sýrii, Libyi či v Mali. 

Ministr Tomáš Petříček se ve svém vystoupení věnoval bezpečnostní situaci v regionu Sahel, kde ČR přebírá od června velení vojenské mise EU, a také zhoršující se situaci v oblasti lidských práv v Rusku.