česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: European Union
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vydání letošního balíčku EK k politice rozšíření EU

Každoroční balíček k rozšíření prezentovala Evropská komise letos v důsledku pandemie COVID 19 s časovým posunem dne 6. října 2020. Balíček jako obvykle obsahuje shrnující Sdělení Evropské komise a sedm specifických Zpráv o pokroku pro všechny země, kterých se týká politika rozšíření EU – přistupující Albánii, Černou Horu, Severní Makedonii, Srbsko a Turecko a potenciálně kandidátské Bosnu a Hercegovina a Kosovo. Vyhodnocuje aktuální stav politiky rozšíření EU jako celku a současně poskytuje detailní obrázek plnění politických a ekonomických reforem, zásadních pro přístup k EU.

Současně s balíčkem byl v letošním roce zveřejněn i Hospodářský a investiční plán pro západní Balkán, který je zaměřen na široké spektrum investic a projektů podporujících další integraci a propojení v rámci regionu a s EU. Plán má mobilizovat  9 mld. EUR z Nástroje předvstupní pomoci a potenciálně dalších 20 mld. EUR soukromých a veřejných investic v rámci nově navrhovaného záručního fondu pro západní Balkán. Směřuje zejména k posílení panevropských dopravních a energických sítí, budování infrastruktury nezbytné pro ekonomický rozvoj a řešení digitálních výzev. Na základě přístupu určeného Evropskou zelenou dohodou doprovází program také pracovní dokument ustavující Zelenou Agendu pro západní Balkán a vodítka pro její provádění. Současně bude EU podporovat oblasti přispívající k sociálnímu rozvoji včetně vzdělání, zaměstnanosti, zdraví a sociálních potřeb s důrazem na mladé lidi a motivovat přistupující země účastí v aktivitách EU ještě před vstupem, za podmínky pokroku v reformách právního státu.

ČR vítá pokračující snahy EK o posílení důvěryhodnosti rozšiřovacího procesu. Oceňuje pokrok partnerských zemí zmíněný ve zprávách EK a doufá, že ve svém dalším integračním úsilí budou pracovat na oblastech identifikovaných EK.