česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ ČR v Belgii
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výročí Václava Havla (5. října 1936 – 18. prosince 2011)

Letos v říjnu by Václav Havel oslavil 85. narozeniny a v prosinci tomu bude deset let, co celý svět zasáhla zpráva o jeho odchodu. V rámci připomínek Havlova narození byla v Bruselu slavnostně odhalena Lavička Václava Havla a proběhnul v pořadí již devátý ročník Evropských dialogů Václava Havla.

Václav Havel byl proslulým spisovatelem a dramatikem, významným disidentem řadu let vězněným za svou neúnavnou angažovanost při obraně lidských práv, a prezidentem Československa a České republiky, který se jako nikdo jiný zasloužil o mezinárodní postavení, prestiž a autoritu naší země ve světě.

Havel se zároveň se cítil být občanem celého světa a stal se příkladem státníka, který usiloval o větší porozumění mezi rozdílnými kulturami a náboženstvími a o důstojné soužití obyvatel na Zemi. Jeho duchovní odkaz pro další generace spočívá například v myšlence, že svoboda je hodnotou, které stojí za to přinášet oběti, v poznání, v čem tkví síla bezmocných, a ve víře v ideál pravdy a lásky.

Václav Havel byl především člověk, který zůstával věrný zásadám slušnosti, dokázal soucítit s ostatními a na sebe se díval se vzácným darem sebeironie. Proto se mu dostalo uznání, přátelství a lásky od významných představitelů duchovního, politického a kulturního života napříč kontinenty.

 

 

Přečtěte si více o 9. ročníku Evropských dialogů Václava Havla v Bruselu.

Podívejte se na fotografie a další informace ze slavnostního odhalení Lavičky Václava Havla v Bruselu.
 
Prohlédněte si sérii fotografií ze života Václava Havla z dílny jeho dlouholetého spolupracovníka Iva Šilhavého.

 

Sledujte nás také na twitteru @CZECHIAinEU.