česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Petra Israël
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský představil kulturní program českého předsednictví v Bruselu

Během českého předsednictví nejsou v rukou Čechů jen politická a diplomatická jednání. V Bruselu narazíte i na díla českých umělců. Ministr zahraničí Jan Lipavský a stálá představitelka České republiky při EU velvyslankyně Edita Hrdá v pondělí 18. července 2022 představili novinářům projekt praporů v ulicích Imagine me (for what I could be) a další dvě kulturní akce – Meet Czech Literature a Watch Czech Animation. Pozvali také na Evropské dialogy Václava Havla, které v Bruselu proběhnou v listopadu.

Ulice v okolí Evropské Komise zdobí barevné vlajky. Projekt Imagine me (for what I could be) je společným dílem třiadvaceti evropských umělců, kteří ztvárnili vlajku České republiky nebo Evropské unie tak, aby odpovídaly dnešní době. „Díky tomu, že tato díla visí přímo v ulicích Bruselu, dokážeme veřejnost skrze umění zapojit do přemýšlení o politických otázkách, které formují dnešní svět,” řekl ministr Lipavský. Umělci obsáhli široké spektrum témat od humorných typicky českých chlebíčků až po vážný motiv klimatické změny. Pozornost kolemjdoucích budou v ulicích Archimède, Franklin a Stevin poutat do 31. července 2022.

Evropské publikum bude mít během následujících měsíců možnost se seznámit i s českou literaturou a animovanou produkcí. Projekt Meet Czech Literature zpřístupní ukázky knih významných současných českých autorů v anglickém překladu i zahraničním čtenářům. Do Bruselu se s nimi pak postupně vypraví setkat čeští autoři, kteří v současnosti patří k nejoceňovanějším – Alena Mornštajnová, Jáchym Topol nebo Petr Hruška. České předsednictví představuje také domácí animovanou tvorbu. Během celého půlroku mohou diváci na webu předsednictví shlédnout krátké animované filmy českých autorů. Přehlídka s názvem Watch Czech Animation nabízí skrze online platformu Aniont snímky s náměty inspirovanými především novodobou českou historií.

„Během českého předsednictví proběhne v Bruselu kromě množství kulturních akcí jako jsou koncerty a výstavy také několik doprovodných seminářů a diskusí zaměřených na lidská práva a roli právního státu,” doplnila velvyslankyně Hrdá. V polovině listopadu přivítá Brusel jedno z diskusních setkání s názvem Evropské dialogy Václava Havla. Tento dlouhodobý projekt Knihovny Václava Havla navazuje na nejznámější Havlovu esej Moc bezmocných. Cílem cyklu je v přeneseném významu dát prostor „bezmocným” a posílit jejich hlas a pozici v rámci Evropy.

 

Pozvánky na další kulturní akce v rámci českého předsednictví jsou uvedeny na předsednickém webu.

Kompletní kalendář kulturních a doprovodných akcí najdete zde.