česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukrajina: EU zřídila vojenskou pomocnou misi pro další podporu ukrajinských ozbrojených sil

Rada se dnes dohodla na zřízení vojenské pomocné mise na podporu Ukrajiny (EUMAM Ukraine). Jejím cílem je přispět k posílení vojenské schopnosti ukrajinských ozbrojených sil účinně provádět vojenské operace, aby mohla Ukrajina bránit svou územní celistvost v rámci mezinárodně uznaných hranic, účinně uplatňovat svou svrchovanost a chránit civilní obyvatelstvo.

V reakci na žádost Ukrajiny o vojenskou podporu poskytne EUMAM Ukraine individuální, kolektivní a specializovaný výcvik ukrajinským ozbrojeným silám, včetně výcviku jejich sil územní obrany, a bude zajišťovat koordinaci a synchronizaci činností členských států na podporu poskytování výcviku.

„Dnes posilujeme naši podporu Ukrajině, aby se mohla bránit protiprávní agresi ze strany Ruska. Vojenská pomocná mise EU bude ukrajinským ozbrojeným silám poskytovat výcvik, aby mohly pokračovat ve svém odvážném boji. Mise EUMAM není pouze výcvikovou misí, ale je zřetelným důkazem toho, že EU bude při Ukrajině stát tak dlouho, dokud bude třeba.“ řekl Josep Borrell, vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Mise EUMAM Ukraine bude působit na území členských států EU a své operační velitelství bude mít v rámci ESVČ v Bruselu, aby byla zajištěna celková koordinace na strategické úrovni. Velitelem mise bude ředitel útvaru schopnosti vojenského plánování a vedení v rámci ESVČ viceadmirál Hervé Bléjean.

Mandát této mise bez výkonných pravomocí by měl podle počátečního plánu trvat dva roky a finanční referenční částka na společné náklady na toto období bude činit 106 700 000 eur.

Mise bude zajišťovat koordinaci s dvoustrannými činnostmi členských států na podporu Ukrajiny i s dalšími podobně smýšlejícími mezinárodními partnery a bude otevřena účasti třetích států.

Souvislosti

Evropská rada ve svých závěrech ze zasedání konaného ve dnech 23. a 24. června 2022 uvedla, že EU je nadále pevně odhodlána poskytovat další vojenskou podporu s cílem pomoci Ukrajině uplatňovat její přirozené právo na sebeobranu proti ruské agresi a bránit svou územní celistvost a svrchovanost. Evropská rada za tímto účelem vyzvala Radu, aby urychleně pracovala na dalším posílení vojenské podpory.

V dopise ze dne 30. září 2022 adresovaném vysokému představiteli ministr zahraničních věcí a ministr obrany Ukrajiny společně požádali o vojenskou podporu a potvrdili, že potřeby Ukrajiny v tomto ohledu zahrnují individuální a kolektivní vojenský výcvik (až po úroveň brigády) a dále specializovaný vojenský výcvik.