česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Bruselu jednala Rada pro obecné záležitosti

V úterý 13. prosince 2022 se v Bruselu uskutečnilo poslední formální jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) za českého předsednictví. Českou republiku zastupoval ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, který dnešnímu zasedání předsedal

Rozšíření a proces stabilizace a přidružení

Rada dnes schválila závěry o rozšíření a procesu stabilizace a přidružení. Závěry obsahují posouzení situace v jednotlivých kandidátských a partnerských zemích, hlavní směry pro reformní priority a je v nich opětovně potvrzen závazek Rady ohledně politiky rozšíření EU. V souladu s revidovanou metodikou rozšíření, již Rada potvrdila v roce 2020, je kladen velký důraz na zásadní reformy v oblasti právního státu, základních práv, hospodářského rozvoje a konkurenceschopnosti, posílení demokratických institucí a reformy veřejné správy.

V návaznosti na červnové závěry Evropské rady a s ohledem na následné doporučení Komise ze dne 12. října 2022 Rada doporučuje, aby byl Bosně a Hercegovině udělen status kandidátské země, s výhradou potvrzení Evropskou radou a za předpokladu, že budou přijata opatření uvedená v doporučení Komise, jejichž cílem je posílit právní stát, boj proti korupci a organizované trestné činnosti, řízení migrace a základní práva. Rada očekává, že Evropská rada toto rozhodnutí potvrdí na svém prosincovém zasedání.

„Politika rozšíření EU je pevným pilířem míru, demokracie, prosperity, bezpečnosti a stability na našem kontinentu. Závěry Rady jsou jednoznačným signálem jejího závazku, pokud jde o rozšíření EU. Zvláště mě těší doporučení udělit kandidátský status Bosně a Hercegovině a uznání reformního úsilí Ukrajiny v náročných podmínkách. EU bude Ukrajinu i nadále podporovat na její cestě k budoucími členství v EU a dohodli jsme se, že situaci trojice přidružených zemí znovu posoudíme na základě aktuálních informací, které poskytne Komise na jaře příštího roku," uvedl Mikuláš Bek, český ministr pro evropské záležitosti.

Transparentnost a cílení politické reklamy

Rada se dnes také dohodla na mandátu (obecném přístupu) pro jednání s Evropským parlamentem o návrhu nařízení o transparentnosti a cílení politické reklamy.

Vzhledem k tomu, že se dnes politické kampaně stále častěji konají online a mají přeshraniční charakter, je cílem tohoto návrhu prosazovat vysoké standardy transparentnosti politické reklamy v EU, omezovat využívání cílené reklamy k politickým účelům a usnadnit přeshraniční poskytování služeb politické reklamy a dohled nad nimi. Nařízení má přispět k boji proti dezinformacím, manipulaci s informacemi a vměšování do voleb a v členských státech EU zajistit otevřenou demokratickou diskusi.

Navrhovaná pravidla stanoví povinnosti pro různé subjekty v hodnotovém řetězci reklamy, a to jak online, tak offline, včetně požadavku jasně označovat politickou reklamu a poskytovat občanům další informace o zadavatelích, financování a veškerých vazbách na konkrétní volby nebo referenda. Používání metod cílení a zvyšování dosahu politické reklamy podléhá přísným podmínkám a v některých případech by bylo na základě nařízení zcela zakázáno.

Mandát Rady vychází z návrhu Komise. V některých případech navrhovaná pravidla zpřísňuje, objasňuje jejich případné provádění a usiluje o zvýšení právní jistoty.

„V prosperující demokracii by občané měli dostávat objektivní, transparentní a pluralitní informace, které nebyly nijak manipulovány. Měli by být schopni politickou reklamu snadno rozpoznat, zejména online, a vědět, kdo za ní stojí. Musíme rovněž omezit a důsledně sledovat používání metod cílení. Nové nařízení zajistí celounijní aktualizovaná pravidla, jimiž se ochrání naše demokratické procesy," řekl ministr Bek.