english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České filmy V.Chytilové a M.Formana v Rize

Ve dnech 6. a 13. října a 17. listopadu 2009 se uskutečnily v nejstarším rižském kině Ríga projekce tří českých filmů: Sedmikrásky V. Chytilové, Hoří, má panenko, Konkurs (společně s filmem Kdyby ty muziky nebyly) M. Formana, v rámci cyklu filmových přednášek pod názvem „To, co nesmíš nevědět III – jiná nová vlna“ (probíhá od 6.10. do 15.12.). Jednalo se o vůbec první české filmy uvedené na tomto minifestivalu. Zahájení se zúčastnil a za ZÚ Riga promluvil kulturní pracovník M. Korecký.

Zvláštností tohoto klubového minifestivalu jsou přednášky předních lotyšských kinokritiků, které filmům předcházejí. Jedná se vždy o kolekci 8 vybraných filmů „elitní“ evropské kinematografie. Letos se vedle francouzských chef-d´oeuvres, jako Melvillův Flambeur, Godardův Pierrot le fou, Truffautových Les 400 coups, objeví i zajímavé lotyšské filmy evropské nové vlny Kalniňšovy Četri balti krekli a Piejúras klimats, a závěrem klasický snímek němé filmové éry Murnauvova Nosferatu. K těm se přidaly i perly české nové vlny V. Chytilové a M. Formana se zasvěceným úvodním slovem Normundse Naumanise (Sedmikrásky, Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly) a Dity Rietumy (Hoří, má panenko). Filmem Sedmikrásky také celý cyklus začal. Zajímavá a fundovaná úvodní slova kinokritiků přiblížila divákům celou tvorbu uváděných autorů, k nimž N. Naumanis přidal i poměrně vyčerpávající, až na několik nepřesností ucelený pohled na politicko společenskou atmosféru Československa 60tých let, v němž uvedené snímky vznikaly. Filmy sklidily potlesk a nadšené reakce diváků potvrdily trvalé kvality filmové tvorby české nové vlny.     

Hlavními organizátory festivalu jsou Národní kino centrum a jemu podřízené rižské Kinomuzeum. Festival v uplynulých ročnících přilákal několik tisícovek diváků, což na tak malý počet filmů je úctyhodný počet, a pro tento úspěch vstoupil letos do své třetí sezóny. České filmy, které pro festival zajistil ZÚ Riga, přilákaly téměř 700 diváků.