english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání ocenění z 37. ročníku MDVV LIDICE 2009 lotyšským dětem

Dne 3. prosince 2009 ZÚ Riga uskutečnil v kině Riga slavnostní ceremoniál, při němž 62 lotyšských dětí a dvě školy převzaly z rukou velvyslance Tomáše Pštrosse diplomy a medaile z 37. ročníku MDVV LIDICE 2009. Předání se zúčastnili také zástupci lotyšských partnerských institucí. Na závěr ceremoniálu byla promítána dětská filmová komedie Oldřicha Lipského Ať žijí duchové!.

Jak informujeme každý rok, lidická výstava v Lotyšsku je neustále populární, o čemž svědčí i letošní lotyšská podsoutěž, do níž bylo zasláno rekordních 1600 prací z téměř 100 lotyšských škol z celé země. Z nich odborná porota vybrala na dvě stě nejlepších, které pak putovaly do vlastní soutěže. Před tím ale byly práce vystaveny ve foyer rižského magistrátu a ve Velké aule Lotyšské univerzity autoři těchto vybraných prací obdrželi uznání od Rižské rady a Státního centra pro vzdělávání (bývalá státní agentura Centrum pro aktivity mládeže). Podruhé také ZÚ Riga udělil Cenu sympatií 8 autorům vybraných prací (tři z nich následně získali také lidické diplomy). Lotyšsko se v letošním roce na pomyslném žebříčku úspěšnosti - měřeno počtem udělených cen, umístilo na 1. místě z 53 zemí světa s 65 oceněními (žáci z 21 regionálních a 11 rižských škol a zájmových center).

V úvodu ceremoniálu promluvil k dětem, jejich rodičům a uměleckým vedoucím velvyslanec Tomáš Pštross. Následně vystoupili zástupci partnerských institucí: náměstkyně ředitele Státního centra pro vzdělávání, hlavní garant lotyšské podsoutěže, a generální sekretářka lotyšské komise UNESCO. Poté děti převzaly z rukou velvyslance ceny a také dárky, které zajistil ZÚ Riga – hry (Černý Petr, pexeso, Kvarteto, domino), s českými pohádkovými a večerníčkovými motivy (Pat a Mat, Ferda mravence, Krteček, postavičky z večerníčků, atd.). Dvě oceněné školy obdržely také puzzle Prahy a oblíbenou českou hru Kloboučku hop!. Při malém občerstvení měli přítomní možnost prohlédnout si knihy, zaslané organizátorem, E. Stehlíka – Příběh české vsi, a katalog MDVV Lidice 1967-2009. O obě knihy byl velký zájem. Ceremoniál byl zakončen filmem O. Lipského Ať žijí duchové!, který vzbudil velký ohlas nejen u dětí, ale i dospělých. Skvěle na propagaci akce spolupracovalo vedení kina Riga, které zajistilo publicitu (Lotyšské státní rádio, média a informativní bulletin rižské MHD s názvem 5minut).   

V příštím roce ZÚ Riga chystá prezentaci výstavy Ohlasy lidické tragedie, kterou uspořádá ve vestibulu Rižské rady společně při příležitosti výstavy vybraných prací z lotyšské podsoutěže. Výstavy budou probíhat v době návštěvy delegace PSP ČR v únoru 2010.   

lidice2009

lidice2009

lidice2009

lidice2009