english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní předání ceny českému filmovému režisérovi Janu Švankmajerovi v Rize

Dne 27. února 2009 proběhl slavnostní zahajovací ceremoniál IV. Rižského mezinárodního festivalu fantastických filmů (RIFFF) v kině K-Suns, kde velvyslanec ČR v Lotyšsku Tomáš Pštross převzal cenu pro Jana Švankmajera u příležitosti jeho letošních 75. narozenin.

Festival pořádá lotyšské Mezinárodní centrum kinematografie, které je kromě toho  organizátorem filmového bienále Arsenáls, pravidelně uvádějící české filmy, na jehož založení se také J. Švankmajer podílel, nebo Mezinárodního festivalu dětských filmů Berimora kino.    

Historie ceny je kuriózně dlouhá. Ve skutečnosti ji Jan Švankmajer získal na filmovém fóru Arsenáls již v roce 1992 jakožto festivalovou Grand prix (pozn. v roce 2002 tuto cenu získal také český režisér B. Sláma se snímkem Divoké včely). Bohužel se tehdejšího festivalu, i přes pozvání, osobně nezúčastnil, a proto cenu nepřevzal. Další pokusy o její předání přímo či nepřímo ztroskotaly. Proto se organizační tým rozhodl cenu předat letos u příležitosti jeho životního jubilea, a to prostřednictvím českého velvyslance v Lotyšsku. Na RIFFF měla být také letos prezentována výstava J. Švankmajera, ale z technických důvodů to nebylo možné. Výstava s kolekcí Švankmajerových filmů, včetně posledního, na kterém nyní pracuje, má proto být dle informace manažerky festivalu uvedena na příštím FF Arsenáls v roce 2010.

Zahajovací ceremoniál festivalu RIFFF byl pojat originálně zcela ve švankamjerovském duchu a promítnut jeho krátký film Jídlo. Velvyslanec Tomáš Pštross převzal cenu z rukou ředitelky Mezinárodního centra kinematografie. 

Cena byla následně dopravena do ČR, kde ji osobně Janu Švankmajerovi předal při slavnostním ceremoniálu M.Sedláček, vrchní ředitel sekce spolupráce a zahraniční prezentace MZVCR.

 

svankmajer

svankmajer