english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení knihy „Kas ir čehi?“

Dne 20. října 2016 se na Fakultě historie a filozofie Lotyšské univerzity konala prezentace lotyšského překladu knihy Jana Patočky „Co jsou Češi?“ a doprovodný seminář. Knihu přeložil prof. Igors Šuvajevs. 
 

Velvyslanec Miroslav Kosek poděkoval v úvodu semináře autorovi překladu, prof. Igorsovi Šuvajevsovi  a lotyšským filosofům. Je chvályhodné, že v kontextu lotyšsko – českých vztahů probíhá bádání o národní identitě a je věnováno nejen myšlenkám českého filozofa Jana Patočky, ale také např. Václava Havla. Velvyslanec v této souvislosti připomněl nedožité 80. narozeniny Václava Havla a projevil politování nad tím, že  současné  Evropě chybějí tak významné osobnosti, které  uvažují v širším mezinárodním měřítku.

Profesorka Lotyšské univerzity Maija  Kūle shrnula dosavadní spolupráci lotyšských a českých filosofů a studentů filosofie v oblasti fenomenologie a národní identity.  Zvlášť vyzdvihla spolupráci v rámci společného projektu Akademie věd LV a Akademie věd ČR, Národní menšiny a etnické skupiny – zkušenosti z minulosti i současnosti v České republice a Lotyšsku, který řeší Ústav filozofie a sociologie Lotyšské univerzity spolu s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR.

 Autor lotyšského překladu Patočkova díla prof. Igors Šuvajevs poté přítomné seznámil s životopisem Jana Patočky a významem jeho díla pro lotyšské badatele.

Na závěr semináře přednesl příspěvek o Václavu Havlovi (jako žáku Jana Patočky) doktor Pavel Štoll z Univerzity Karlovy. Ten mj. představil svoji novou knihu přeloženou do lotyštiny „Lotyšská kultura a Jednota bratrská: České kontexty lotyšských kulturních tradic v 17. – 20. století“, jejíž prezentace bude probíhat ve spolupráci se ZÚ ČR na jaře příštího roku.

Galerie


seminář