english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České hrady a zámky v srdci Rigy

Dne  17. 6. byla na Livském náměstí v Rize v  historickém centru města za přítomnosti ministryně kultury Lotyšska paní Dace Melbārde, generálního ředitele Národního muzea   Michala Lukeše, zástupce rižské radnice Olega Burovse, ředitelky Národního muzea Lotyšské republiky paní Māry Lāce a velvyslance České republiky v Rize Miroslava Koska zahájena výstava  České hrady a zámky v srdci Rigy.
 

Výstava představuje na 17 vybraných panelech hrady a zámky Čech a Moravy, vedle turisticky známých, jako jsou Pražských hrad, Karlštejn, Křivoklát, Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, také neméně významné, jako Bezděz, Jemniště, Jindřichův Hradec, Konopiště, Kroměříž, Lednicko-valtický areál, Litomyšl, Loket, Rožmberk, Telč, Veltrusy, Zvíkov. Kritériem pro výběr jednotlivých hradů a zámků  byl  nejen jejich historický význam, ale také jejich architektonická, umělecká a historická hodnota. Přední místo tak patří hradům a zámkům evropského významu, a to nejen těch, které jsou uvedeny na seznamu UNESCO (Praha, Český Krumlov, Kutná Hora, Litomyšl, Kroměříž, Lednicko-valtický areál, Telč), ale i řadě potenciálních kandidátů (např. Karlštejn, Křivoklát, Jindřichův Hradec). Výstava zahrnuje i romantický Bezděz a hrady, které se proměnily v impozantní sídla a zámecké rezidence, jako je např. Hluboká nad Vltavou i jiné, zajímavé nádhernými parky, které je obklopují.
 

Výstava umístěná v centru hlavního města Lotyšska již od prvních chvil po instalaci na Livském náměstí přitahuje nejen obyvatele Rigy, ale i zahraniční turisty a stává se tak  silným nástrojem při zvyšování povědomí o historii a kultuře České republiky.

Výstava potrvá do 21. července a následně bude otevřena rozšířená verze této výstavy na hradu Bauska  od 22. července.

Galerie


České hrady a zámky v srdci Rigy