english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení výstavy České hrady a zámky na hradě Bauska

V pondělí 22. července byla na hradě Bauska v jižním Lotyšsku zahájena výstava Národního muzea ČR „České hrady a zámky v Bausce“. Jedná se o pokračování úspěšného projektu Národního muzea ČR, v jehož rámci již proběhla venkovní výstava velkoformátových fotografií „České hrady a zámky v srdci Rigy“, která byla umístěna v historickém centru Rigy na Livském náměstí.

Výstavu na hradě Bauska zahájil mj. zástupce generálního ředitele Národního muzea M. Stehlík a starosta města Bauska A. Jātnieks. Ředitel Muzea hradu Bauska M. Skanis rovněž připomněl památku nedávno zesnulého českého restaurátora M. Gavendy, který na rekonstrukci hradu Bauska pracoval od roku 1996 a v Lotyšsku byl pro své odborné znalosti velmi respektován. Jeho památku přítomní uctili chvílí ticha. Výstavy se zúčastnili oficiální představitelé města Bauska, zástupci diplomatického sboru z Rigy a rovněž početná mezinárodní skupina vojáků, kteří přijeli na pozvání ZÚ ČR. Po zahájení výstavy pro ně byla zajištěna i anglicky komentovaná prohlídka hradu.  

Hrad Bauska patří mezi nejvýznamnější turistické destinace Lotyšska a proto umístění této reprezentativní výstavy na tomto hradě považuje ZÚ Riga za efektivní  způsob propagace kulturního dědictví ČR s velkým dopadem na veřejnost (stejně jako tomu bylo v případě předchozí výstavy v Rize). Hrad Bauska je přitom sám příkladem dlouhodobé spolupráce českých a lotyšských expertů při obnově této významné architektonické památky.

Galerie


České hrady a zámky v Bausce