english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Studenti LU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeština na Lotyšské univerzitě opět zahájena

Centrum bohemistiky a polonistiky Lotyšské univerzity v Rize pokračuje pod vedením doc. Naděždy Kopolovecy ve výuce češtiny. V jarním semestru 2021 se přihlásil skutečně velký počet studentů a Velvyslanectví ČR v Rize jim přeje hodně studijních úspěchů a těší se na osobní setkání, až to pandemická situace dovolí.

Na Fakultě humanitních věd Lotyšské univerzity (LU) začíná jarní semestr a spolu s tím, za podmínek distančního vzdělávání, také studium češtiny a nová skupina studentů. Tento rok se ke studiu českého jazyka přihlásil skutečně velký počet studentů – je jich 24! Jak sami studenti říkají, ke studiu češtiny je motivuje potenciální možnost později se zúčastnit mezinárodního programu výměny studentů Erasmus+, lepší poznání kultury Česka, ale také celková perspektiva studia cizích jazyků, zvláště jazyků Evropské unie. Studenti pokládají za prestižní a výhodné umět co nejvíce cizích jazyků pro budoucí život a svoji kariéru v multikulturním světovém prostředí.

Již od roku 1998 se čeština vyučuje na Lotyšské univerzitě v rámci programu ruské filologie jako sekundární slovanský jazyk pro studenty lingvistického oboru. Každý druhý rok v jarním semestru si studenti vybírají na další dva roky studium českého jazyka. Celkový počet akademických hodin je 224, což s ohledem na dodatečnou samostatnou přípravu dovoluje studentům dosáhnout po dvou letech úrovně B1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky.

A proč studovat češtinu v Lotyšsku? Zeptali jsme se Jany Hynkové, velvyslankyně Česka: „Sama jsem kdysi studovala na Karlově univerzitě v Praze jeden „malý jazyk“ (až se potkám se studenty češtiny osobně, tak prozradím který). A nakonec tato skutečnost sehrála významnou roli v mém přijetí na pozici v ministerstvu zahraničních věcí ČR a dala mi možnost se učit diplomacii v zemi, kde se tímto jazykem hovoří. Umožnila mi rozvinout moji kariéru i moje vlastní obzory. Věřím, že čeština pro studenty v Lotyšsku může být podobnou příležitostí. V evropském měřítku je Česko středně velkou zemí s otevřenou ekonomikou a rozvinutým průmyslem. Podle SDG indexu byla v roce 2020 osmou nejúspěšnější zemí světa. Podporuje rozvoj vědy, výzkumu a inovací a kvalitní univerzitní vzdělávání, je vyhledávaným turistickým cílem. Přední české firmy působí i v Lotyšsku. Škoda Auto znají všichni. Ale víte, že mnohé tramvaje a většina trolejbusů v Rize pocházejí od české firmy? Víte, že si zde můžete koupit špičkový český nábytek značky TON? Vedle ekonomické existuje velmi dobrá akademická a kulturní spolupráce, čeští vojáci působí v rámci předsunuté přítomnosti NATO (eFP NATO) v Lotyšsku, působí zde úžasní lidé v rámci Lotyšsko–České společnosti atd. Možností, jak uplatnit češtinu je mnoho, a tak přeji všem studentům LU hodně studijních úspěchů a těším se na setkání s nimi, až situace dovolí!