english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Studenti-bohemisti navštívili velvyslanectví České republiky v Rize

27. dubna byli v prostorách velvyslanectví České republiky v Rize přivítáni studenti bohemistiky Humanitní fakulty Lotyšské univerzity. Velvyslankyně Jana Hynková prezentovala studentům priority české zahraniční politiky, její zástupkyně Marta Hušková pak stručně promluvila o ekonomických a kulturních vztazích Česka a Lotyšska.

Ve středu 27. dubna navštívili studenti Centra bohemistiky a polonistiky Fakulty humanitních studií Lotyšské univerzity v doprovodu docentky českého jazyka Naděždy Kopolovecy velvyslanectví ČR v Rize. Přivítaly je velvyslankyně ČR v Lotyšsku Jana Hynková a první tajemnice Marta Hušková. Po krátkém přivítání následovala přátelská, více než hodinová beseda se studenty. Velvyslankyně Jana Hynková prezentovala studentům priority české zahraniční politiky, její zástupkyně Marta Hušková pak stručně promluvila o ekonomických a kulturních vztazích Česka a Lotyšska.

Studenti hovořili o svých zkušenostech s výukou češtiny, o tom, proč se rozhodli pro její studium a jaké vidí vyhlídky do budoucna. Aktivně také pokládali otázky týkající se práce velvyslanectví, povinností velvyslance, jak vypadá běžný den diplomata a jaké dovednosti jsou pro práci na velvyslanectví potřeba. Studenti pak na oplátku doporučili různá zajímavá místa v Lotyšsku, která by měli všichni cizinci určitě navštívit, a vymýšleli tipy na dárky, které si mohou návštěvníci Lotyšska odvézt na památku.

Velvyslankyně Hynková vyjádřila radost z toho, že studenti mají o češtinu osobní zájem a že tradice výuky českého jazyka na Lotyšské univerzitě pokračuje. Fakulta humanitních studií LU je jedinou státní institucí, která nabízí výuku českého jazyka. Ve školním roce 2021/2022 studuje češtinu 16 studentů. V Centru bohemistiky a polonistiky Humanitní fakulty LU češtinu vyučuje doc. Naděžda Kopoloveca.

Studenti na ZÚ Riga

Studenti na ZÚ Riga

Studenti na ZÚ Riga

Studenti na ZÚ Riga