english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání

Historie budovy velvyslanectví

dříve

 

V archivu Hlavní správy architektury lze najít spis, v němž jsou shromážděny důležité dokumenty týkající se historie budovy v období mezi koncem XIX. století a II. světovou válkou. Díky nim se podařilo zjistit, že do výstavby současné budovy se na tomto místě nacházely ještě dva obytné domy postavené v letech 1876 až 1888.

V červnu 1897 byl schválen návrh dalšího jednopatrového domu z dřeva a cihel, jehož architektem byl Heinrich Karl Scheel.

U všech těchto tří postavených domů se neustále měnili majitelé, měnily se  i dispozice, což se stalo také v roce 1930, kdy byla provedena přestavba v souladu s návrhem předloženým Ústavem Herdera, který se v té době stal majitelem objektu. Návrh byl schválen dne 22. května a podle něj se plánovalo budovu využívat jako vzdělávací instituci. Tehdy také vznikl název Villa Marianne.

Další  rekonstrukce byla provedena v roce 1938.

Po II.  světové válce se budova využívala jako správní instituce, poté byla  delší dobu prázdná a pomalu chátrala až do doby, kdy se na konci minulého století stala majetkem České republiky. V roce 2000 byly zahájeny opravy a restaurování, což skončilo stěhováním diplomatického sboru do nových prostor v prosinci 2001.

 

nyní