english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lotyšsko udělalo další významný krok k synchronizaci své elektrické sítě s Evropou

Dokončením třetí fáze modernizace elektrického vedení mezi Lotyšskem a Estonskem, tzv. “Estonia – Latvia's third 330 kV interconnection”, udělala prostřední pobaltská země další významný krok směrem k realizaci společného projektu synchronizace elektrické sítě Litvy, Lotyšska a Estonska se zbytkem Evropy.

Ještě před vánočními svátky stihl management společnosti Augstsprieguma tīkls (AST), lotyšského provozovatele elektrické přenosové soustavy, oznámit, že byla dokončena důležitá součást projektu revitalizace a modernizace tzv. “Estonia – Latvia's third 330 kV interconnection”.  Modernizovaný úsek lotyšské energetické sítě bude zapojen k 1. 1. 2021, její oficiální schválení a zařazení do lotyšské přenosové soustavy bude realizováno v průběhu první poloviny roku 2021. Jak uvedli představitelé AST, jedná se o významnou součást procesu vedoucího ke zvýšení kapacity elektrické sítě a bezpečnosti dodávek energie v pobaltském regionu. Finálním cílem je do roku 2025 synchronizovat přenosové sítě pobaltských států s kontinentální Evropou a odpojit se od dosavadního systému BRELL (Rusko, Bělorusko, Pobaltí), což by mělo umožnit jednak vyloučení jakékoliv spotřeby elektrické energie z Běloruska, jednak ukončení byť jen částečné závislosti na dodávkách elektřiny z Ruska.

V následujících třech letech Lotyšsko plánuje investice do rekonstrukce dalších dvou stávajících elektrických vedení (Valmiera-Tartu a Valmiera-Tsirgulin) a později též do pořízení a instalace tří synchronních kompenzátorů. Celkově se bude jednat o dvě části investice ve výši 76 mil euro, resp. 99,5 mil euro, z nichž každá bude čerpat 75% spolufinancování z EU fondu – Nástroje pro propojení Evropy.

V návaznosti na projekt synchronizace plánuje společnost AST až do roku 2030 revitalizovat lotyšskou energetickou síť s cílem zajistit stabilitu přenosové soustavy a nepřerušovanou dodávku energie koncovým uživatelům v požadovaném objemu. Již v první polovině roku 2021 by mohlo dojít k vypsání tendrů v tomto významném energetickém projektu v Pobaltí. Podrobné informace budou dostupné na webových stránkách Augstsprieguma tīkls v následujících měsících.

 

Marta Hušková, zástupkyně velvyslankyně ZÚ Riga