english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Lotyšsku vyhlásili další fázi tendru na rychlodráhu na letiště v Rize

Dne 9. července byla vyhlášena druhá fáze tendru na výstavbu železniční stanice projektu Rail Baltica na mezinárodním letišti v Rize a návazné infrastruktury. Předmětem zakázky bude poskytnutí stavebního a technického dozoru během prací i následné záruční doby.

Realizace projektu Rail Baltica i přes zpomalení způsobené koronavirovou krizí pokračuje a nyní byla vyhlášena další fáze mezinárodního tendru na výstavbu železniční stanice na Riga International Airport a návazné infrastruktury. Druhá fáze spočívá ve výběru technického a stavebního dozoru na práce na zakázce i v následné pětileté záruční době. Zakázka bude v hodnotě 600 tis euro a bude realizována v průběhu 120 měsíců od podpisu smlouvy. Začátek prací je plánován na leden 2021. 

Přihlášku do tendru je možné poslat prostřednictvím elektronického systému do 25. srpna 2020 a veškerá dokumentace je k dispozici zde.

Společnost Eiropas Dzelceļa līnijas, která je realizátorem projektu Rail Baltica v Lotyšsku, prozatím neuzavřela první fázi tendru, tedy dosud nevybrala hlavní stavební firmu, která výstavbu provede. Ve hře je stále 11 kandidátů z osmi zemí. Projekt počítá s tím, že vítěz bude znám v průběhu podzimu 2020, do konce roku bude podepsána smlouva a práce začnou v lednu 2021.

Nádražní terminál by měl být několikaúrovňový a na něj by měla navazovat železniční trať na vlakové estakádě spojená se stometrovým nadjezdem nad ulicí K. Ulmaņa. V plánu je vybudovat dvě železniční tratě, aby po nové železnici mohl jezdit vysokorychlostní vlak Rail Baltica a zároveň každých 30 minut příměstský vlak spojující letiště s centrem hlavního města. Terminál se po dokončení stane prvním propojením vysokorychlostní tratě a infrastruktury osobní i nákladní letecké přepravy v Pobaltí.

 

Marta Hušková, ekonomická diplomatka ZÚ Riga

 

Rail Baltica

Rail Baltica